PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. Digitalizacja kulturalnych zbiorów

  • pt    15 grudnia 2017 - 15:50
Śląskie. Digitalizacja kulturalnych zbiorów
Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego (fot,umws)

Zasoby czterech instytucji kultury województwa śląskiego zostaną zdigitalizowane i udostępnione. Będzie to kosztować prawie 38 mln złotych.
• W Bibliotece Śląskiej podpisano umowę na dofinansowanie zadania „Śląskie Digitarium. Digitalizacja i udostępnianie zasobów instytucji kultury województwa śląskiego” .

• Całkowita wartość projektu to 37,8 mln zł.

• Zasoby będą prezentowane w ramach unowocześnionej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Projekt będzie realizowany przez cztery instytucje kultury województwa śląskiego: Bibliotekę Śląską (lidera projektu) oraz Regionalny Instytut Kultury, Instytucję Filmową „Silesia Film” i Operę Śląską. Zgodnie z harmonogramem prace mają rozpocząć się w marcu 2018 roku i zakończyć się 31 grudnia 2021 roku.

- Cieszę się, że udało się doprowadzić do podpisania tej umowy. Projekt zakłada intensywną współpracę wojewódzkich instytucji kultury i udostępnienie dóbr, które nierzadko były niedostępne. Będziemy mogli nie tylko zinwentaryzować to, co mamy, ale będziemy się mogli podzielić tym wszystkim, co dotyka różnych dziedzin kultury: książek, filmów, muzyki i szerokiego spektrum dziedzictwa materialnego i niematerialnego -  podkreśla członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik.

Czytaj też: Kraków zyskał dużo turystów, ale mało pieniędzy

Celem przedsięwzięcia jest digitalizacja i udostępnienie zasobów kultury województwa śląskiego poprzez system cyfryzacji, archiwizacji i prezentacji zbiorów. W efekcie powstaną 153 TB danych i zostanie udostępnionych 93 tys. obiektów prezentujących dokumenty piśmiennictwa, filmy, zabytkowe eksponaty oraz rekwizyty i kostiumy operowe.

Czytaj: 13 nowych zabytków w Łodzi

- To jest moment historyczny, dzisiaj rozpoczyna się próba pokazania humanistyki w innym wymiarze, to propozycja nowej jakości w badaniach naukowych. Jesteśmy na początku drogi, która za kilka lat zaprowadzi nas w zupełnie nowy świat i zmieni sposób myślenia o naukach humanistycznych -  mówił dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki.

Zasoby będą prezentowane w ramach unowocześnionej Śląskiej Biblioteki Cyfrowej. Zwieńczeniem projektu będzie utworzenie agregatora – regionalnego serwisu dostępowego, indeksującego i prezentującego dane z wytypowanych serwisów internetowych, m.in. ŚBC, serwisu audiowizualnego, Encyklopedii Województwa Śląskiego, podręcznika edukacji regionalnej, Bibliografii regionalnej oraz katalogu OPAC Biblioteki Śląskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.