PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Dwa konkursy IPN-u o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

  • PAP/MN    14 października 2016 - 21:16
Śląskie: Dwa konkursy IPN-u o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie
Celem obu konkursów IPN-u jest przypomnienie mniej znanych lub zapomnianych żołnierzy walczących w Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. (fot. wikimedia)

• Dwa konkursy historyczno-plastyczne ogłosił katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
• Będą one poświęcone pamięci żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
• Przedsięwzięcia wpisują się w przypadającą w przyszłym roku 70. rocznicę rozwiązania tej militarnej formacji.
Pierwszy z konkursów to "Częstochowianie w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie" i dotyczy żołnierzy związanych z regionem częstochowskim. Drugi, zatytułowany "Od Feldbluzy do Battledressu. Polacy z Wehrmachtu w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie", odnosi się do żołnierzy z tych terenów woj. śląskiego, które w czasie II wojny światowej zostały włączone w granice hitlerowskich Niemiec.

Jak powiedziała koordynatorka pierwszego z tych przedsięwzięć Aleksandra Korol-Chudy, celem obu konkursów jest przypomnienie mniej znanych lub zapomnianych żołnierzy walczących w Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

"Chcemy przypomnieć postacie z sąsiedztwa, bohaterów z naszego najbliższego otoczenia. Być może ktoś miał walczącego w tej formacji dziadka, wujka, sąsiada, ma po nich pamiątki, wspomnienia i chciałby się nimi podzielić. Dzięki temu możemy ocalić pamięć o nich" - mówiła koordynatorka.

Zadaniem wszystkich uczestników jest zaprezentowanie sylwetki wybranego żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie związanego odpowiednio z regionem częstochowskim lub z tymi terenami woj. śląskiego, które w 1939 r. zostały włączone w granice III Rzeszy.

Katowicki IPN przypomniał jednocześnie, że zamieszkujący wówczas te ziemie Polacy, podlegali obowiązkowemu poborowi do Wehrmachtu. Część z nich, mimo grożących im i ich rodzinom konsekwencji, dezerterowała i przechodziła na stronę aliantów, wstępując do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. "Pod koniec wojny to głównie oni, dezerterzy z Wermachtu, zasilali szeregi armii gen. Władysława Andersa i dywizji gen. Stanisława Maczka, walcząc o wolność Polski i Europy" - czytamy.

Czytaj też: Jest koncepcja dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych

Forma oraz zasady obu konkursów są takie same. Adresowane są do dwóch grup wiekowych. Do udziału w pierwszej kategorii zaproszeni są szczególnie uczniowie gimnazjów lub szkół podstawowych, a w drugiej, starszej - głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a także studenci i osoby dorosłe.

Młodsza grupa wiekowa swe zadanie powinna wykonać w formie portfolio, a więc z wykorzystaniem zestawu plansz ze zdjęciami, rycinami, opisami, które "w przystępny sposób" pozwoli poznać historię wybranego żołnierza. Portfolio może być wykonane zarówno w formie elektronicznej, jak i za pomocą tradycyjnych technik plastycznych.

Z kolei starsi uczestnicy muszą wykonać pracę pisemną, przedstawiającą historię i szlak bojowy wybranego żołnierza. Dodatkowo oceniane będą ilustrujące treść fotografie, ryciny czy mapy. W tej kategorii wiekowej praca powinna być wykonana w formie elektronicznej.

Korol-Chudy dodała, że konkurs ma być uzupełnieniem przygotowywanej obecnie przez katowicki oddział IPN wystawy, poświęconej tym mniej znanym lub zapomnianym żołnierzom wspomnianej formacji. Wernisaż ekspozycji pt. "Poprzez granice, łagry, morza… Wojenna odyseja żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie", przedstawiającej losy i historie kilkudziesięciu osób, ma się odbyć na początku grudnia.

Czytaj tez: Muzeum Śląskie za złotówkę. Dla studentów

 

Prace konkursowe związane z Częstochową można nadsyłać do 20 lutego 2017 r., a pozostałe - do 20 stycznia 2017 r. Rozstrzygnięcie pierwszego konkursu planowane jest na marzec, a drugiego na luty. Wszystkie zgłoszenia można przesyłać na adres Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach, z odpowiednimi dopiskami. Szczegóły i regulamin można znaleźć na stronie www.katowice.ipn.gov.pl.

Dla laureatów przewidziano nagrody rzeczowe. Planowane jest również wydanie zebranych historii w pokonkursowym wydawnictwie.

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie istniały w latach 1939-1947. Żołnierze walczyli na frontach Afryki Północnej i Europy Zachodniej. Pod koniec II wojny formacja liczyła ok. ćwierć miliona żołnierzy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.