PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie jest otwarte na Europę

  • wer/www.slaskie.pl    15 września 2011 - 16:57
Śląskie jest otwarte na Europę

Dziś w Katowicach pierwszy dzień konferencji, zorganizowanej przez 13 transnarodowych programów działających obecnie w ramach wyznaczonych przez cel Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Ma ona pokazać jak współdziałanie pomaga poprawić jakość życia w europejskich regionach. Konferencja potrwa do jutra.
- Województwo śląskie to rozważny i otwarty na nowoczesność partner, który nie waha się sięgać po najnowsze narzędzia, jakie daje nam Unia Europejska. Wraz z Samorządowym Krajem Żylińskim, Krajem Morawsko-Śląskim i Województwem Opolskim przygotowujemy się do stworzenia Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej TRITIA. Mamy duży potencjał, który możemy wykorzystać we wspólnej Europie - mówił podczas otwarcia imprezy marszałek Adam Matusiewicz (oceń działania marszałka)

Zaznaczył również, że województwo śląskie to region, który wie, co znaczy współpraca.- To ważne, bo przecież zasada partnerstwa to podstawa, na której opiera się realizacja poszczególnych programów unijnych - podkreślił Matusiewicz.

Uczestnicy konferencji dyskutują o tym, co zostało dotąd osiągnięte dzięki współpracy transnarodowej i jaki jest jej przyszły potencjał. Zaprezentowane zostaną rezultaty i efekty 13 transnarodowych programów, dokonania transnarodowej współpracy, jak i to, jak ten rodzaj współpracy objąć może kwestie niepodejmowane na żadnym innym szczeblu.

Wydarzenie to stanowić będzie platformę wymiany poglądów na kształtowanie współpracy transnarodowej wychodzącej poza rok 2013 - zgodnie z założeniami strategii UE Europa 2020.

- Współpraca transnarodowa ma wielkie znaczenie i choć nie zawsze dotyczy projektów związanych z infrastrukturą, to w istotny sposób łączy instytucje, łączy ludzi w kilku obszarach związanych m.in. z transportem, środowiskiem, czy zmianami demograficznymi. Także jej wymiar finansowy cały czas wzrasta, co świadczy o znaczeniu współpracy transnarodowej w polityce Unii Europejskiej- podkreślała Minister Rozwoju Regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.

Gośćmi spotkania są przedstawiciele Komisji Europejskiej,  Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Parlamentu Europejskiego i Komitetu Regionów. Współgospodarzem i współorganizatorem konferencji są władze Województwa Śląskiego i Miasta Katowice. Konferencja odbywa się pod auspicjami Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.