PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. List intencyjny ws. planowania przestrzennego

  • PAP/rs    16 listopada 2017 - 17:10
Śląskie. List intencyjny ws. planowania przestrzennego
Regiony mają instrumenty do planowania przestrzennego, ale muszą tę politykę realizować we współpracy z samorządami i w oparciu o wiedzę ekspercką. Fot. Shutterstock.com

Przedstawiciele samorządu woj. śląskiego, uczelni oraz środowisk architektów i urbanistów chcą współpracować w sprawie racjonalnego wykorzystania przestrzeni i krajobrazu w regionie. W czwartek podpisali list intencyjny w tej sprawie.
• Porozumienie podpisali przedstawiciele ośmiu podmiotów - poza samorządem woj. śląskiego także Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stowarzyszeń architektów i urbanistów oraz Śląskiego Związku Gmin i powiatów.

• Chodzi o poprawę życia mieszkańców, a głównie o dobre planowanie przestrzenne. Skutki błędów lub zaniechań w tej dziedzinie są odczuwalne przez dziesięciolecia - mówili sygnatariusze porozumienia.

- Najważniejsze, kluczowe, fundamentalne dla rozwoju naszego regionu jest dobre planowanie przestrzenne - właściwe gospodarowanie przestrzenią, która jest nam dana. Ta przestrzeń jest zasobem nieodnawialnym, jeżeli coś w niej zniszczymy, to nie będzie nam dana nowa przestrzeń - powiedział podczas uroczystości podpisania listu członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik.

Zaznaczył, że regiony mają instrumenty do planowania przestrzennego, ale muszą tę politykę realizować we współpracy z samorządami i w oparciu o wiedzę ekspercką. Stąd powołanie Forum Przestrzeni - wieloletniej inicjatywy, obejmującej działania z zakresu promocji, edukacji i wymiany wiedzy, której celem jest zrównoważone korzystanie z przestrzeni i poprawa środowiska, w którym żyją mieszkańcy. Jedną z form współpracy sygnatariuszy listu będzie właśnie powołane Forum.

- Niekontrolowane "rozlewanie się" miast, powstające w bezładzie przedmieścia, do których nie da się doprowadzić komunikacji publicznej, wymieranie centrów miast, zmiany w terenach podmiejskich - to wszystko jest dla nas wielkim wyzwaniem - wyliczał Mercik.

W jego opinii, złe zagospodarowanie przestrzenne lub brak planowania przestrzennego niesie ogromne straty ekonomiczne, a także zdrowotne np. przyczynia się do powstania większej ilości smogu. Skutki błędów lub zaniechań odczuwalne są przez dziesięciolecia - przekonywał.

Porozumienie podpisali przedstawiciele ośmiu podmiotów - poza samorządem woj. śląskiego także Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stowarzyszeń architektów i urbanistów oraz Śląskiego Związku Gmin i powiatów.

Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross powiedział, że środowisko akademickie czekało na taką inicjatywę. - Wiemy, że przestrzeń publiczna ma duże znaczenie dla jakości życia mieszkańców. Chodzi o przestrzeń, do której chce się pójść i spędzić w niej atrakcyjny sposób czas - powiedział dziekan.

Podkreślił, że planowanie, projektowanie i budowanie powinno poprzedzać poznanie potrzeb mieszkańców. - Oczekiwania stale rosną, zmienia się nasz sposób życia. Nawet od ławki oczekujemy czegoś więcej. Studenci z Politechniki Śląskiej zaprojektowali ławkę z paneli słonecznych z ładowarkami do smartfonów - dodał Fross.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.