PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie odwiedziło 5,3 mln turystów

  • pt    14 czerwca 2017 - 12:59
Śląskie odwiedziło 5,3 mln turystów
Śląskie to także Jura (fot. slaskie.pl)

W 2016 roku województwo śląskie odwiedziło blisko 5,3 mln turystów. To aż o 1,3 mln więcej niż w roku poprzednim. Według szacunków turyści zostawili w regionie ok. 6 mld złotych.
• Badania ruchu turystycznego w regionie Śląska, Organizacja Turystyczna zleca rokrocznie od 7 lat.

• Tegoroczne wyniki dowodzą, że turyści coraz częściej wybierają Śląskie jako cel swoich podróży.

• Ogółem liczba turystów plasuje śląskie na 7. pozycji wśród wszystkich regionów w kraju.

 

Wśród ogólnej liczby blisko 5,3 mln turystów, którzy odwiedzili śląskie w 2016 r., ponad 3,5 mln stanowią goście spoza regionu. To aż o 1,3 mln więcej niż w roku poprzednim.

W porównaniu z rokiem ubiegłym również mieszkańcy śląskiego chętniej poznają atrakcje najbliższej okolicy. Turystyka wewnątrz regionu zanotowała wzrost, choć mniej wyraźny, z 1,6 mln w roku 2015 r. do 1,7 mln w 2016 r.

- Wyniki tegorocznego badania cieszą. Rosnąca liczba turystów przyjeżdżających i podróżujących po regionie pokazuje, że stereotyp zostaje przełamany. Przemiany w regionie oraz stale doskonalona oferta turystyczna w połączeniu z różnorodnością atrakcji i możliwościami spędzania wolnego czasu przyciąga turystów – mówi Agnieszka Sikorska, dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej.

Z Małopolski w śląskie

Szacunkowo największą grupę turystów odwiedzających śląskie stanowią mieszkańcy województw: małopolskiego, opolskiego oraz łódzkiego, czyli regionów ościennych.

- Tutaj nastąpiła zmiana. Przez ostatnie lata to turyści z województwa mazowieckiego stanowili oprócz mieszkańców regionu ważną grupę odwiedzających Śląskie, teraz na pierwsze miejsce wysunęli się mieszkańcy województwa małopolskiego – komentuje Agnieszka Sikorska.

Branża turystyczna może mieć powody do zadowolenia. Za wzrostem liczby turystów idzie wzrost wydatków podczas podróży. Szacuje się, że turyści zostawili w Śląskiem blisko 6 mld złotych. To prawie 2 mld więcej niż w roku poprzednim.

Najczęściej w Beskidy

Gdzie turyści wybierali się najchętniej? Najczęściej wskazywanymi terenami zarówno wśród turystów spoza regionu (36% respondentów), jak i turystyki mieszkańców Śląskiego (aż 46 % respondentów) były obszary typowo turystyczne w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim – okolice Wisły i Ustronia, Istebnej, Koniakowa oraz Cieszyna i Skoczowa. Mniejszy odsetek odwiedzających zanotowała centralna część województwa, czyli okolice Katowic, Chorzowa, Bytomia, Zabrza i Gliwic.

- Turyści spoza śląskiego pytani o główny cel wizyty, zaraz po odwiedzinach u rodziny i znajomych, wskazywali odpoczynek na łonie natury oraz zwiedzanie i poznawanie walorów turystyczno-krajobrazowych. Nie dziwi więc fakt, że duża część wybierała Beskidy i Śląsk Cieszyński. Podobnie w przypadku mieszkańców regionu, których blisko połowa (49%) w pierwszej kolejności wskazała zwiedzanie i poznawanie walorów turystyczno-krajobrazowych naszych gór – mówi Agnieszka Sikorska.

Wyniki badań potwierdzają również trendy zachowań turystów poszukujących informacji na temat województwa śląskiego.

Dla turystów spoza regionu zarówno rekomendacja rodziny i znajomych na temat tego, co warto zobaczyć w regionie, jak i internet zanotowały wzrost wskazań w porównaniu z rokiem 2015 r. Mieszkańcy województwa śląskiego częściej niż w roku poprzednim wykorzystywali internet w poszukiwaniu informacji.

W ramach badania ruchu turystycznego analizie poddano również statystyki z wybranych obiektów turystycznych dotyczące odwiedzin turystów zagranicznych, z których wynika, że największą grupę odwiedzających stanowią sąsiadujący z Polską Niemcy oraz Czesi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.