PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: przed nami Festiwal Ars Cameralis

  • bad    2 listopada 2015 - 18:38
Śląskie: przed nami Festiwal Ars Cameralis

Filharmonia Częstochowska. Fot. facebook

10 miast, ponad 70 artystów i ponad 40 wydarzeń muzycznych, malarskich i literackich.
Listopad to tradycyjnie okazja do spotkania z muzykiem, pisarzem czy plastykiem. Bo listopad na Śląsku to od dwudziestu czterech lat Festiwal Ars Cameralis. W zakątkach całego regionu na widzów czekają koncerty, spotkania, spektakle i wystawy.

Unikatowa, policentryczna formuła odzwierciedla różnorodność Śląska, zaś wszechstronna, eklektyczna oferta wydarzeń — różnorodność zaproszonych do udziału widzów. Motywem przewodnim 24. Festiwalu Ars Cameralis będzie podróż, migracja, zaś jego symbolem graficznym – nosorożec.

Artyści wracają na Śląsk

„Na Festiwal Ars Cameralis zapraszamy przede wszystkim tych, których autorski upór nie prowadzi na pierwsze strony gazet. Zaglądamy w kąty lokalnych barów i sal koncertowych na całym świecie. Nie szukamy kompromisów i jesteśmy otwarci na eksperymenty. Pośredniczymy między artystą a widzem. Co roku przyglądamy się z zaciekawieniem, co wyniknie z ich spotkania. Czasami interakcja bywa tak udana, że nie mija kilka miesięcy, a artyści wracają na Śląsk. Prowokujemy zderzenia, żeby pobudzić pamięć widzów, tę zbiorową i tę zupełnie indywidualną. Nie chcemy, by interakcje dobiegały końca wraz z finisażem czy brawami, wręcz przeciwnie: żeby starczyło ich co najmniej do kolejnego listopada. Kreujemy przestrzeń spotkań między artystami, pisarzami i animatorami kultury a widzami, którzy, jak co roku, wysiądą dla nas ze spóźnionego autobusu” – piszą organizatorzy imprezy, instytucja kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris – Górnośląski Festiwal Sztuki Kameralnej.

Czytaj też: W Chorzowie prapremiera musicalu "Rękopis znaleziony w Saragossie"

Festiwal w ubiegły czwartek otworzyła wystawa francuskiej artystki Carole Benzaken. Muzycznie festiwal rozpocznie się w niedzielę 8 listopada koncertem Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus w w Filharmonii w Częstochowie.

Festiwal Ars Cameralis to bogactwo wielu różnych muzycznych wydarzeń. W tym roku organizatorzy postawili na przeciwieństwa, na zderzenia miejsc, stylów, osobowości. Będzie mroczne techno (Norman Nodge), nie zabraknie anielskich wokali (Keaton Henson). Odbędą się wyczekiwane od dawna wydarzenia (Ariel Pink) i koncerty niespodzianki (cykl Kameralnie). Artyści pojawią się w Filharmonii (Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus) i pod ziemią, w Kopalni Guido (Joy Wellboy). Przyjadą artyści uznani (Lydia Lunch) i ci u progu wielkiej kariery (Kołakowski:Wykupisz:Korelus).

Oprócz wydarzeń muzycznych organizatorzy przygotowali liczne wystawy, spotkania, wydarzenia towarzyszące, w tym literackie jak np. bar poetów. Będą to wystąpienia, performance poetów, między innymi z Islandii, Austrii czy Polski.

Festiwal potrwa od 8 do 28 listopada 2015.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.