PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie stawia sobie za cel inwestycje w innowacje

  • PAP/MN    11 października 2016 - 19:09
Śląskie stawia sobie za cel inwestycje w innowacje
Woj. śląskie, węzeł Gliwice-Sośnica. (fot. wikipedia.org)

Stały rozwój i unowocześnianie tradycyjnych dziedzin gospodarki, jak również kreowanie nowych innowacyjnych jej gałęzi są głównymi wyzwaniami, jakie wciąż stoją przed gospodarką regionu – uznali w przyjętym we wtorek (11 października) w oświadczeniu radni Sejmiku Woj. Śląskiego.
Przyjęcie oświadczenia było głównym punktem uroczystej sesji sejmiku poświęconej inteligentnym specjalizacjom regionu, która odbyła się w drugim dniu VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

W oświadczeniu napisano m.in. o potrzebie wspierania innowacji, szczególnie w obszarze inteligentnych specjalizacji regionu (medycyna, energetyka i technologie informacyjne oraz komunikacyjne). Zaakcentowano, że samorząd woj. śląskiego "dostrzega te potrzeby i dlatego też aktywnie uczestniczy w procesie mającym na celu rozwój innowacyjności regionu, a co za tym idzie jego konkurencyjności".

"Potencjał kapitału ludzkiego w procesie rozwijania innowacyjnej gospodarki oraz efektywna współpraca na linii nauka-biznes-samorząd są gwarantem dalszego rozwoju innowacyjności w regionie" - podkreślono w oświadczeniu.

Sejmik wyraził "głęboką nadzieję, że podejmowane działania i inicjatywy na rzecz wspierania innowacyjności przyniosą oczekiwane efekty, które przełożą się na rozwój społeczno-ekonomiczny regionu, a tym samym na wzrost zamożności wszystkich jego mieszkańców".

Czytaj też: Śląskie zawarło współpracę ze stanem Nevada

W odtworzonym podczas wtorkowej sesji sejmiku wystąpieniu komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska podkreśliła m.in., że siłą woj. śląskiego są wykształceni specjaliści - w tej dziedzinie region jest znacznie powyżej średniej unijnej.

Bieńkowska zadeklarowała, że Unia Europejska chce inwestować i inwestuje w innowacje i przemysł, m.in. dlatego powstał Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (dotąd dofinansowanie uzyskał jeden projekt z woj. śląskiego).

Podkreśliła, że chciałaby, aby unijny rynek był miejscem, gdzie stawiające na innowacje małe i średnie przedsiębiorstwa mogą bez przeszkód rozwijać się; wymieniła też podjęte i przygotowywane działania Komisji Europejskiej na rzecz tworzenia wspólnego rynku z przejrzystymi zasadami i silną bazą przemysłową.

"Dzisiaj przemysł możemy wzmocnić właśnie przez wspieranie innowacji. Śląsk ma świetnych fachowców, którzy wciąż chcą podnosić swoje kwalifikacje, chcą wprowadzać nowości i pracować nad rozwojem. Potrzeba tylko i aż kapitału, który zostanie zainwestowany w innowacyjność" - zaznaczyła unijna komisarz.

Wymieniając dostępne źródła finansowania dyrektor departamentu innowacji w ministerstwie rozwoju Małgorzata Szczepańska wskazała, że na wsparcie krajowych inteligentnych specjalizacji w całym kraju trafi ponad 8 mld euro; w programie operacyjnym Inteligentny Rozwój mającym wspierać te obszary znajduje się ponad 6 mld euro, a w regionach - ponad 2 mld euro.

Czytaj też: Miasta chcą być smart i otwierają się na nowe technologie

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.