PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie Wydarzenie Muzealne Roku nagrodzone

  • PAP    20 maja 2015 - 19:27
Śląskie Wydarzenie Muzealne Roku nagrodzone

fot:Tomasz Żak/slaskie.pl

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odebrały w środę w Bielsku-Białej nagrody marszałka województwa śląskiego w prestiżowej kategorii wystaw w konkursie na "Wydarzenie Muzealne Roku 2014".
Szef wydziału kultury śląskiego urzędu marszałkowskiego Przemysław Smyczek poinformował, że w konkursowe szranki stanęło 21 muzeów, czyli praktycznie co trzecia placówka w regionie. Zgłosiły one 49 przedsięwzięć w czterech kategoriach: wystaw, publikacji książkowych, inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego, a także dokonań konserwatorskich.

Zdaniem Smyczka województwo śląskie nie kojarzy się z muzeami, ale liczy on, że to się zmieni.

"Mamy bardzo dobre muzea. Samorządy inwestują poważne fundusze w poprawę bazy i kolekcji. Mamy dobrych muzealników, którzy potrafią robić ciekawe, narracyjne i wielowątkowe wystawy. Musimy wspólnie przełamywać stereotyp czarnego, nieciekawego Śląska, gdzie kultura i sztuka nie mają miejsca w przestrzeni publicznej" - powiedział.

Urzędnik zaznaczył, że muzea nie są tworzone i nie działają jedynie z myślą o przyszłych pokoleniach. "Gdybyśmy po to je tworzyli, to wystarczyłby magazyn na eksponaty. Robimy to wszystko dla siebie, żebyśmy przeglądając się w świadectwach przeszłości mogli zobaczyć, że jesteśmy elementem większej całości historycznej, gospodarczej, czy społecznej" - wyjaśnił.

Jak podkreśliła członek zarządu województwa Gabriela Lenartowicz, nastał teraz dobry czas dla muzeów, które stały się popularne. "Mam nadzieję, że ten złoty czas przełoży się także na sukcesy i większe nakłady na kulturę. To istotne nie tylko przez pryzmat naszej tożsamości i tradycji, ale także dla rozwoju nas samych" - powiedziała.

Nagrodzeni w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku 2014

Nagrodzone wystawy otwarte zostały jesienią ub.r. Zdaniem Jana Planty z Muzeum Powstań Śląskim w Świętochłowicach, celem powstałej tam ekspozycji jest przybliżenie wydarzeń i uświadomienie ich znaczenia nie tylko mieszkańcom regionu, ale i całej Polski. "Bardzo chcielibyśmy spopularyzować wiedzę o powstaniach tak, jak udało się to z Powstaniem Warszawskim" - powiedział.

Planta dodał, że świętochłowicką wystawę, która łączy nowoczesne trendy w muzealnictwie z tradycyjnymi formami prezentacji, w kilka miesięcy od otwarcia obejrzało już kilkadziesiąt tysięcy osób. "Ludzie zwiedzając ją bardzo często wzruszają się odnajdując swoje nazwiska wśród uczestników wydarzeń sprzed lat" - mówił.

Stała wystawa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu "Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza w latach 1791-1998" opowiada dzieje jednego z najstarszych, niegdyś największych i najnowocześniejszych zakładów wydobywczego węgla kamiennego w Europie.

Wystawa prezentowana jest w dawnej stacji sprężarek. Poprzez eksponaty i przy wsparciu multimediów ukazuje bujne, czasem skomplikowane dzieje kopalni. "Tu obok siebie zobaczyć można 100-letni sztandar, stary kompresor ważący ponad 70 ton i malutki list z prośbą o zapomogę skierowany do dyrekcji" - powiedział kurator wystawy Damian Halmer.

W kategorii publikacji książkowych uhonorowane zostały pozycje "Dąb. Dzieje dzielnicy Katowic" Urszuli Rzewiczok, którą wydało Muzeum Historii Katowic oraz "Zobaczyć niewidzialne. Zabytki sztuki sakralnej w powiecie tarnogórskim" Zofii Krzykowskiej opublikowane przez Muzeum w Tarnowskich Górach.

Laury w dziedzinie konserwacji odebrały Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" za projekt "Konserwacja oleodruku z przedstawieniem Matki Boskiej Kodeńskiej" oraz Muzeum Historyczne z Bielska-Białej za remont wewnętrznej elewacji oraz zadaszenie dziedzińca Zamku Książąt Sułkowskich.

Za inicjatywy edukacyjne nagrody odebrały muzea w Gliwicach, Częstochowie, Śląskie w Katowicach, Zamkowe w Pszczynie i Górnośląskie w Bytomiu.

Konkurs muzealny został zorganizowany po raz dziewiąty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.