PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląskie Wydarzenie Muzealne Roku nagrodzone

 • PAP    20 maja 2015 - 19:27
Śląskie Wydarzenie Muzealne Roku nagrodzone
fot:Tomasz Żak/slaskie.pl

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odebrały w środę w Bielsku-Białej nagrody marszałka województwa śląskiego w prestiżowej kategorii wystaw w konkursie na "Wydarzenie Muzealne Roku 2014".
Szef wydziału kultury śląskiego urzędu marszałkowskiego Przemysław Smyczek poinformował, że w konkursowe szranki stanęło 21 muzeów, czyli praktycznie co trzecia placówka w regionie. Zgłosiły one 49 przedsięwzięć w czterech kategoriach: wystaw, publikacji książkowych, inicjatyw edukacyjnych i popularyzacji dziedzictwa kulturowego, a także dokonań konserwatorskich.

Zdaniem Smyczka województwo śląskie nie kojarzy się z muzeami, ale liczy on, że to się zmieni.

"Mamy bardzo dobre muzea. Samorządy inwestują poważne fundusze w poprawę bazy i kolekcji. Mamy dobrych muzealników, którzy potrafią robić ciekawe, narracyjne i wielowątkowe wystawy. Musimy wspólnie przełamywać stereotyp czarnego, nieciekawego Śląska, gdzie kultura i sztuka nie mają miejsca w przestrzeni publicznej" - powiedział.

Urzędnik zaznaczył, że muzea nie są tworzone i nie działają jedynie z myślą o przyszłych pokoleniach. "Gdybyśmy po to je tworzyli, to wystarczyłby magazyn na eksponaty. Robimy to wszystko dla siebie, żebyśmy przeglądając się w świadectwach przeszłości mogli zobaczyć, że jesteśmy elementem większej całości historycznej, gospodarczej, czy społecznej" - wyjaśnił.

Jak podkreśliła członek zarządu województwa Gabriela Lenartowicz, nastał teraz dobry czas dla muzeów, które stały się popularne. "Mam nadzieję, że ten złoty czas przełoży się także na sukcesy i większe nakłady na kulturę. To istotne nie tylko przez pryzmat naszej tożsamości i tradycji, ale także dla rozwoju nas samych" - powiedziała.

Nagrodzeni w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku 2014

Nagrodzone wystawy otwarte zostały jesienią ub.r. Zdaniem Jana Planty z Muzeum Powstań Śląskim w Świętochłowicach, celem powstałej tam ekspozycji jest przybliżenie wydarzeń i uświadomienie ich znaczenia nie tylko mieszkańcom regionu, ale i całej Polski. "Bardzo chcielibyśmy spopularyzować wiedzę o powstaniach tak, jak udało się to z Powstaniem Warszawskim" - powiedział.

Planta dodał, że świętochłowicką wystawę, która łączy nowoczesne trendy w muzealnictwie z tradycyjnymi formami prezentacji, w kilka miesięcy od otwarcia obejrzało już kilkadziesiąt tysięcy osób. "Ludzie zwiedzając ją bardzo często wzruszają się odnajdując swoje nazwiska wśród uczestników wydarzeń sprzed lat" - mówił.

Stała wystawa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu "Niezwykła historia. Kopalnia Królowa Luiza w latach 1791-1998" opowiada dzieje jednego z najstarszych, niegdyś największych i najnowocześniejszych zakładów wydobywczego węgla kamiennego w Europie.

Wystawa prezentowana jest w dawnej stacji sprężarek. Poprzez eksponaty i przy wsparciu multimediów ukazuje bujne, czasem skomplikowane dzieje kopalni. "Tu obok siebie zobaczyć można 100-letni sztandar, stary kompresor ważący ponad 70 ton i malutki list z prośbą o zapomogę skierowany do dyrekcji" - powiedział kurator wystawy Damian Halmer.

W kategorii publikacji książkowych uhonorowane zostały pozycje "Dąb. Dzieje dzielnicy Katowic" Urszuli Rzewiczok, którą wydało Muzeum Historii Katowic oraz "Zobaczyć niewidzialne. Zabytki sztuki sakralnej w powiecie tarnogórskim" Zofii Krzykowskiej opublikowane przez Muzeum w Tarnowskich Górach.

Laury w dziedzinie konserwacji odebrały Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" za projekt "Konserwacja oleodruku z przedstawieniem Matki Boskiej Kodeńskiej" oraz Muzeum Historyczne z Bielska-Białej za remont wewnętrznej elewacji oraz zadaszenie dziedzińca Zamku Książąt Sułkowskich.

Za inicjatywy edukacyjne nagrody odebrały muzea w Gliwicach, Częstochowie, Śląskie w Katowicach, Zamkowe w Pszczynie i Górnośląskie w Bytomiu.

Konkurs muzealny został zorganizowany po raz dziewiąty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.