PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Wyremontowano perłę górnośląskiego gotyku

  • PAP/MN    10 maja 2016 - 17:06
Śląskie: Wyremontowano perłę górnośląskiego gotyku
Kaplica w Raciborzu nazywana jest również śląską Sainte-Chapelle. (fot. zamekpiastowski.pl)

• Kaplica na Zamku Piastowskim w Raciborzu (Śląskie) odzyskała dawny blask dzięki zakończonemu właśnie remontowi.
• Obiekt uznawany jest za perłę śląskiego gotyku. Koszt prac to 2,6 mln zł.
• Uroczyste otwarcie zaplanowano na 17 czerwca.
Kaplica powstała na zlecenie księcia piastowskiego Przemysła około 1290 r. wraz ze wzniesieniem nowego, murowanego zamku. Otrzymała rzadkie wezwanie św. Tomasza Becketa, angielskiego męczennika - biskupa z Canterbury. Do 1416 r. pełniła rolę kolegiaty. Była świadkiem chrztów, ślubów arystokracji czy procesji.

Jak podkreślano podczas wtorkowej konferencji prasowej w Raciborzu, na przestrzeni wieków kaplica poddawana była wielu przebudowom i rekonstrukcjom, a wiatry historii nie były dla niej łaskawe: trawiły ją pożary, niszczyły powodzie i nieprzyjacielskie wojska, bezlitośnie działał upływający czas i brak troski ze strony poprzednich właścicieli.

"Teraz kaplica odzyskała wreszcie swoją świetność i blask" - powiedziała dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim Grażyna Wójcik.

Wyremontowano m.in. dach, wykonano konserwację kamieniarki obramień okiennych we wszystkich czterech ścianach elewacyjnych, osadzono nowe witraże. Kompleksową konserwację przeszła elewacja kaplicy.

Historia grodu w Raciborzu sięga 1108 r. Z Kroniki Galla Anonima wiadomo, że został wówczas odbity z rąk Morawian przez wojska księcia Bolesława Krzywoustego. Stał się siedzibą polskiego kasztelana, potem rezydowali w nim kolejni książęta górnośląscy, w tym Kazimierz, dziad króla polskiego Władysława Łokietka.

W I połowie XIII wieku rozpoczęto wznoszenie pierwszych partii murowanych zamku. Ok. 1290 roku książę Przemysł zlecił budowę gotyckiej kaplicy, która otrzymała wezwanie św. Tomasza Becketa z Canterbury, angielskiego męczennika. Wezwanie upamiętnia spór między biskupem wrocławskim Tomaszem II a księciem Henrykiem IV Probusem, którego finał, opisany przez Jana Długosza, rozegrał się w Raciborzu.

Zamek, w którym schronił się biskup, oblegały wojska Probusa. Ostatecznie doszło do pojednania, a wdzięczny za to biskup ustanowił przy kaplicy kolegiatę. Ze starych przekazów wiadomo, że niegdyś przechowywano tam i czczono święte relikwie, najprawdopodobniej szczątki kanonizowanego biskupa z Canterbury.

Zachowany do dziś częściowo wystrój wnętrz i elewacji kaplica otrzymała w efekcie odbudowy po wielkim pożarze zamku w 1858 roku. Ówczesna aranżacja elewacji i wnętrz w stylu neogotyckim, nawiązującym do oryginału wykonana jest fachowo, z dużym wyczuciem formy. Wnętrze kaplicy zostało pokryte polichromią dopiero w latach 30. XX w.

Kaplica nazywana jest perłą górnośląskiego gotyku lub - ze względu na podobieństwa do słynnej paryskiej kaplicy - śląską Saint-Chapelle. Zamek jest obecnie własnością powiatu raciborskiego, który sfinansował prace remontowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.