PARTNER PORTALU
  • BGK

SLD chce dyskusji o gospodarce województwa

  • PAP    10 lutego 2015 - 07:16

O porozumienie ponad podziałami i wspólną dyskusję z regionalnymi liderami innych ugrupowań w sprawie przyszłości gospodarki województwa, zaapelował szef świętokrzyskich struktur tej partii Andrzej Szejna.
"Dziś koalicja PO-PSL nie może uniknąć nie tylko debaty, ale i współpracy z opozycją. Potrzebne jest coś, co nazywa się porozumieniem ponad podziałami politycznymi, forum gospodarcze i bliska współpraca w zakresie priorytetów rozwojowych" - powiedział w poniedziałek PAP Szejna.

Zdaniem lidera świętokrzyskiego SLD obecnie w gospodarce regionu można zaobserwować negatywne tendencje począwszy od wskaźników atrakcyjności inwestycyjnej, demografii, przedsiębiorczości oraz bezrobocia. Były europoseł zwrócił także uwagę na ujemny wzrost gospodarczy. Według opublikowanych niedawno danych GUS, Świętokrzyskie było w 2013 roku jedynym regionem z ujemną dynamiką wzrostu PKB (-0,2 proc.). "To sytuacja która plasuję nasz region na takiej samej pozycji jaką zajmuje Grecja w Unii Europejskiej" - porównywał Szejna.

Swój apel o stworzenie forum dyskusji "ponad podziałami" skierował podczas poniedziałkowej konferencji do liderów pozostałych ugrupowań politycznych.

Większość polityków o apelu Szejny dowiedziała się z mediów.

Marszałek województwa świętokrzyskiego z PSL Adam Jarubas, powiedział dziennikarzom że spotka się z liderem SLD i będzie rozmawiał z nim m.in. na temat tej inicjatywy. "Chętnie ja, lub moi współpracownicy weźmiemy w takiej debacie udział" - dodał.

W podobnym tonie wypowiedziała się w rozmowie z PAP szefowa regionalnych struktur PO, posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, której ugrupowanie wchodzi w skład koalicji z PSL w sejmiku. "Bardzo chętnie wezmę udział w takim forum, dobrze, że taka inicjatywa jest. Uważam, że w obecnej sytuacji w jakiej jest nasz region w porównaniu do sytuacji w innych regionach kraju, jest to konieczność" - oceniła. Dodała jednak, że ma wątpliwość czy w roku wyborczym "wszystkich będzie stać na dyskusję nie nastawioną na uzysk polityczny". "Szkoda, że o inicjatywie dowiaduję się przez media" - dodała.

Od dziennikarzy, na konferencji prasowej PiS, o inicjatywie SLD dowiedział się także szef świętokrzyskich struktur tej partii Krzysztof Lipiec. Zapowiedział, że jego partia, w najbliższym czasie zamierza zaproponować dyskusję na temat sytuacji ekonomicznej regionu.

"My jako środowisko Prawa i Sprawiedliwości wystąpimy z taką inicjatywą, bo jesteśmy bardzo poważnie przygotowani by w województwie świętokrzyskim odbyło się takie forum gospodarcze () Chcemy to wszystko zebrać i spotkać się z ludźmi, którym zależy na tym, aby to województwo wyprowadzić z tego dołu do jakiego zostało wepchnięte przez PSL oraz PO w mniejszym stopniu, ale również. Pokażemy konkretne drogi wyjścia". Zapowiedział, że zaproszeni na takie forum będą także politycy innych opcji.

Udział w forum zaproponowanym przez Szejnę zadeklarował prezydent Kielc Wojciech Lubawski (Porozumienie Samorządowe) "Bez względu na to, kto takie zaproszenie wystosuje, to jest sens, żebym w nim uczestniczył. Jestem prezydentem stolicy województwa, i takiej dyskusji brakowało" -ocenił. Zdaniem prezydenta "wszelkie zmiany początkuje się zawsze w formie dyskusji i w formie analizy tego co można zrobić żeby było lepiej. Oczywiście, że przyjmę takie zaproszenie" - zapewnił.

Pod koniec stycznia, na temat stanu gospodarki województwa świętokrzyskiego głos zabrał największy przedsiębiorca w regionie, znany inwestor Michał Sołowow podczas gali na której odbierał tytuł "Człowieka Roku" w plebiscycie "Echa Dnia". W kilkunastominutowym przemówieniu zwrócił uwagę na złą kondycję województwa m.in. w aspekcie ekonomicznym i demograficznym. Przedstawił także swoją wizję poprawy tej sytuacji. "Mam nadzieję, że spowoduję lekki ferment, że coś się stanie i że państwo coś zrobicie" - apelował do władz.

Wstępne szacunki PKB według województw w 2013 opublikowane pod koniec stycznia przez Główny Urząd Statystyczny mówią, że województwo świętokrzyskie jest jedynym regionem w którym wystąpił spadek PKB (-0,2 proc.).

GUS zastrzegł, że przedstawione dane są wstępne i będą przedmiotem rewizji. Ostateczne dane za 2013 r. zostaną opublikowane w październiku br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.