PARTNER PORTALU
  • BGK

Śledzińska-Katarasińska: oczekuję wsparcia Łodzi filmowej

  • bad/PAP    19 października 2015 - 16:57
Śledzińska-Katarasińska: oczekuję wsparcia Łodzi filmowej
W Polsce 100 gmin nie wydaje ani złotówki na kulturę. Fot. UM Łódź

Od przyszłego rządu oczekuję wsparcia Łodzi filmowej - podkreśliła przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO), która w poniedziałek spotkała się w Łodzi z przedstawicielami środowisk twórczych.




"Od przyszłego rządu oczekuję rzeczywistego wsparcia Łodzi filmowej. Uczyniliśmy milowy krok poprzez powołanie Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF), co pozwoli wokół tej marki zgromadzić wszystko, co dobre w Łodzi filmowej było, jest i będzie. Nie chciałabym, aby ten projekt przepadł" - zaznaczyła Śledzińska-Katarasińska.

NCKF to instytucja powołana we wrześniu, która jest współprowadzona i współfinansowana przez miasto Łódź i resort kultury. Jej działalność ma rozpocząć się z początkiem 2016 r. na terenie EC1 - Łódź Miasto Kultury - kompleksu dawnej elektrociepłowni zamienionym w obiekt o funkcjach edukacyjno-kulturalnych.

"Słyszałam zdanie, które mnie zmroziło, że +nie będziemy dawać pieniędzy na filmy, które nam się nie podobają. To było zdanie polityka. Nie chciałabym, aby tak było" - dodała Śledzińska-Katarasińska.

Łódź stawia na kulturę

Na poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami łódzkich środowisk twórczych przewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu podsumowała działania władz centralnych w obszarze rozwoju kultury w Łódzkiem w czasie ostatnich siedmiu lat.

"Możemy rozliczyć Ministerstwo, jak wywiązywało się ze swoich obowiązków wobec naszego województwa. 41 mln zł poszło do instytucji państwowych i współprowadzonych - jak Łódzkie Centrum Filmowe, Wytwórnia Filmów Oświatowych i Muzeum Sztuki, prawie 97 mln zł wyniosły dotacje do projektów lokalnych, a ponad 196 mln zł - w tym 101 mln zł dofinansowanie ze środków UE - przeznaczono na budowę bądź gruntowne remonty siedmiu obiektów" - podkreśliła Śledzińska-Katarasińska.

W Łodzi sztandarowymi - zdaniem posłanki - inwestycjami były te dotyczące szkół artystycznych, m.in. sala koncertowa do celów dydaktycznych (ponad 39 mln zł)oraz sala koncertowa w Pałacu Karola Poznańskiego (17,7 mln zł) Akademii Muzycznej, Centrum Nauki i Sztuki ASP (34,5 mln zł), Centrum Dydaktyki Nowych Mediów Szkoły Filmowej (21,5 mln zł).

"Z pieniędzy ministerialnych zostało sfinansowanych 215 projektów na łączną kwotę ponad 19 mln zł. Najważniejsze z nich to m.in. Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. Tansmana, Festiwal Łódź Czterech Kultur, Międzynarodowy Festiwal Designu i Łódzkie Spotkania Baletowe" - dodała posłanka.

Mniejsze ośrodki w Łódzkiem były podstawowym beneficjentem programu Biblioteka+, na który przeznaczono 6,4 mln zł. Środki posłużyły na przekształcenie ośmiu gminnych bibliotek w nowoczesne centra kultury. Według Śledzińskiej-Katarasińskiej projekt ma być kontynuowany pod nazwą Kultura+.

Będzie projekt ustawy o finansowaniu kultury

"Ważne jest, aby instytucje kultury i środowiska twórcze miały odbiorców. Bo twórców mamy znakomitych, tylko trzeba ludzi do siebie przyciągnąć - i to nie tylko z wielkiego miasta, ale też z mniejszych ośrodków. Program Kultura+ ma to umożliwić" - zaznaczyła.

Na ochronę zabytków w regionie wydano 23,6 mln zł. Z tej puli wygospodarowano 133 dotacje, które posłużyły m.in. na rewitalizację kompleksu architektury drewnianej w Zgierzu, pałacu w Poddębicach czy fary św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim.

Ministerstwo finansowało również zakup kolekcji (3,1 mln zł) i wspierało otwarcie 37 wystaw w muzeach regionu. Na rozwój domów kultury przeznaczono 5,8 mln zł, a na ich modernizację - 3,3 mln zł.

Jak podkreśliła Śledzińska-Katarasińska, Platforma Obywatelska chce przedstawić projekt ustawy o finansowaniu kultury, która uregulowałaby kwestię mecenatu oraz wskazałaby mechanizm obligujący samorządy do "poważnego traktowania" kultury.

"W Polsce są gminy, które nie wydają ani złotówki na kulturę, nawet na dom kultury, filię biblioteki czy wyjazd uczniów do teatru. Takich gmin jest setka. Chcemy je zobligować do pamiętania o kulturze" - dodała.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.