PARTNER PORTALU
  • BGK

Słoneczna Polana znów otwarta dla kąpiących się

  • PAP    17 lipca 2012 - 18:53

Ustał zakwit sinic w kąpielisku "Słoneczna Polana" na jeziorze Krzywym w Olsztynie i można się tam już kąpać oraz uprawiać sporty wodne - poinformował olsztyński Ośrodek Sportu i Rekreacji.
Sinice zakwitły w kąpielisku "Słoneczna Polana" przy ul.Sielskiej w Olsztynie na początku lipca. Plama wskazującą na kwitnienie sinic miała wtedy ok. 40 m kw. i zajmowała większą część kąpieliska. Zakaz kąpieli i uprawiania sportów wodnych wprowadził Sanepid.

"Od wtorku zakaz ten zniesiono, ponieważ badania laboratoryjne wody z tego kąpieliska wykazały, że zakwit sinic ustał" - poinformowano PAP w olsztyńskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, który zarządza tym kąpieliskiem.

Zakwit sinic występuje przy słonecznej, upalnej pogodzie - taka była w Olsztynie na początku lipca. Od kilku dni na Warmii jest chłodno, kilka razy dziennie padają przelotne deszcze.

Kąpiel w miejscu, gdzie kwitną sinice jest niebezpieczna, bo wydzielane przez sinice toksyny mogą podrażniać skórę i powodować zatrucia pokarmowe. Po zachłyśnięciu się zakażoną wodą mogą pojawić się mdłości i wymioty, biegunka i bóle brzucha.

Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i układ nerwowy. Kąpiel w kwitnącej wodzie powoduje wysypkę, gorączkę i wymioty, czasem nawet drżenie mięśni czy utrudnienia w oddychaniu. Jeśli wystąpią takie objawy, potrzebna jest pomoc lekarska. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.