PARTNER PORTALU
 • BGK

Słowacy rozpychają się w polskim biznesie czasu wolnego

 • RS    27 grudnia 2017 - 12:00
Słowacy rozpychają się w polskim biznesie czasu wolnego

W piątek 21 grudnia ruszył oficjalnie Szczyrk Mountain Resort, jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Gruntowną modernizację przeprowadził nowy właściciel ośrodka, spółka Tatry Mountain Resort.
Ośrodek w Szczyrku miał zostać oficjalnie otwarty 14 grudnia, ale ze względu na pogodę (halny i wysokie temperatury) jego otwarcie przesunięto na przedświąteczny piątek.

Inwestycja w Szczyrku to druga tak duża inwestycja słowackiej spółki w Polsce. TMR jest również właścicielem śląskiego parku rozrywki Legendia (dawne Śląskie Wesołe Miasteczko).

120 mln zł w Szczyrku...

Słowacka spółka Tatry Mountain Resort (TMR) kupiła w 2014 r. chylący się ku upadkowi Szczyrkowski Ośrodek Narciarski. To jeden z największych kompleksów w Polsce. Łączna długość tras wynosi 22 km. Przed słowackimi inwestycjami posiadał 13 wysłużonych wyciągów.

Czytaj: Słowacy zapowiadają narciarskie inwestycje w Szczyrku

TMR zainwestował już w Szczyrk Mountains Resort ponad 120 mln zł. Powstała m.in. 10-osobowa kolej gondolowa na Halę Skrzyczeńską. Wybudowano też dwie nowe 6-osobowe "kanapy" z podgrzewanymi siedzeniami i osłonami przed wiatrem. Ich stacje początkowe znajdują się na Solisku, a górne - na Hali Skrzyczeńskiej i Wierchu Pośrednim. Nowymi kolejkami na górę wyjedzie w ciągu godziny 12 tys. osób.

Słowacy wybudowali też system naśnieżania oparty o zbiornik wodny o pojemności do 100 tys. metrów sześciennych. Przy nim powstała pompownia o wydajności do 1,5 tys. metrów sześciennych na godzinę. Dzięki temu ośrodek jest w stanie naśnieżyć główne trasy, które znajdują się przy nowych kolejach, w ciągu pięciu dni.

... i 120 mln zł w Wesołe Miasteczko

W kwietniu 2015 roku spółka została inwestorem strategicznym Śląskiego Wesołego Miasteczka. Poszukiwania inwestora do modernizacji najstarszego polskiego lunaparku trwały od 2013 roku.

- Po 53 latach jesteśmy dzisiaj świadkami powtórnych narodzin Wesołego Miasteczka w Parku Śląskim dzięki pozyskaniu znamienitego inwestora - mówił wówczas marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Dodał, że upłynie kilka lat zanim będzie można ostatecznie zobaczyć efekty tego przedsięwzięcia.

Po dwóch latach od podpisania umowy, w Śląskim Wesołym Miasteczku, które teraz nosi nazwę "Legendia", stanął Lech Coaster - ogromny rollercoaster o wysokości 40 m. Jego tor ma długość 908 m z 4 inwersjami na trasie, a maksymalna prędkość, jaką osiąga wagonik, to aż 95 km/h. Jeden wagon pomieści 20 pasażerów, przejazd po ekstremalnym torze trwa 104 sek.

Czytaj: Najwyższy rollercoaster w tej częsci Europy na finiszu

Obecnie spółka Tatry Mountain Resorts posiada 75 proc. udziałów Śląskiego Wesołego Miasteczka i zarządza nim od maja 2015 roku. TMR zobowiązała się zainwestować 120 mln złotych (30 mln EUR) w ciągu następnych pięciu lat. W 2016 roku została oddana pierwsza ze stref tematyczna Magical Mountains z nową atrakcją Diamond River, tematyzowaną na kopalnie diamentów, nad którą czuwa legedarny Skarbnik.

30 marca 2017 Śląskie Wesołe Miasteczko zmieniło się z typowego lunaparku w największy w Polsce park tematyczny i obrało nazwę Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko, którego przesłaniem jest nie tylko dobra zabawa ale także istotny jest wątek edukacyjny związany z pięknym dziedzictwem kulturowym jakim są legendy, baśnie i opowiadania.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • ocena z Bieszczad, 2018-01-05 10:35:20

  To PiS sprowadza kapitał "słowacki" (czytaj rosyjski) do Polski ?
 • widziołechgo, 2017-12-28 12:44:16

  Wszystko co jest na ten temat powiedziane i napisane, to jest efekt działania Tuska w białych rękawiczkach aby puścić Polskę z torbami a wtedy Niemcy i jak widać Słowacy wykupią Nas po kawałku razem z duszami. Na uczciwych Polskich przedsiębiorców, którzy chcieli inwestować w Polsce, nasyłano za cza...sów Tuska Urząd Kontroli Skarbowej i inne kontrole aby ostudzić zapały do inwestowania w Polskim kapitale. W tym czasie sprzedawano wszystko co się dało. Nawet kolejkę linową na Kasprowy Wierch sprzedano cwaniakom z Luksemburga. Teraz zaś, to wszystko co kupili Słowacy, wkrótce wykupią Niemcy i tak Tusk wyjdzie na swoje. On ma łeb do handlowania Polską.  rozwiń
 • Dario, 2017-12-28 11:21:27

  Brawo. Inwestycja w Szczyrku jest wspaniała. W końcu po 5 latach wrócę tam na narty. Teraz musiałem jeździć do Wisły bo z małym dzieckiem trudno było mi na orczykach. A i syn podrósł to na julkach też pojeździmy. Jak nasi biznesmeni nie chcieli to Słowakom nie zazdroście teraz. A poza tym to Słowacy... i Czesi zawsze w organizacji rekreacji bili nas na głowę. Całe moje i teraz syna dzieciństwo wesołe miasteczka jeżdżące po naszych miastach zawsze były od pepików. Tyle w temacie.  rozwiń