PARTNER PORTALU
  • BGK

Ślub, urodziny, internet, czyli wybierz się w rejs po Odrze

  • PAP    29 marca 2015 - 09:25
Ślub, urodziny, internet, czyli wybierz się w rejs po Odrze
fot.odra2014.pl

W kwietniu nowy sezon turystyczny na środkowej Odrze rozpoczną statki wycieczkowe "Zefir" i "Laguna" należące do samorządowego Stowarzyszenia Odra dla Turystów. Operator statków zapowiada kilka nowości.
Wśród nich będzie możliwość zawarcia małżeństwa na statku i organizacji przyjęć urodzinowych. Na obu jednostkach pojawi się nowa aranżacja pokładu dolnego, a małe dzieci będą miały do dyspozycji kącik zabaw. Ponadto na statkach będzie można korzystać z internetu.

Stowarzyszenie zapowiada organizację sklepiku z produktami regionalnymi jak miody, dżemy, wino czy piwo.

"Mamy się czym pochwalić, ponieważ wzdłuż Odry jest wielu lokalnych przedsiębiorców, którzy mogą zaoferować produkty najwyższej jakości" - powiedział prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.

Nie zabraknie też regularnych kursów wycieczkowych po środkowym odcinku drugiej co do wielkości z polskich rzek.

Sezon statki rozpoczną 17 kwietnia, potrwa on do końca października. Jeśli pogoda dopisze, to w świąteczny weekend będzie można popływać statkiem "Laguna" w rejonie Nowej Soli.

W zeszłym roku, pierwszym pełnym sezonie turystycznym dwóch lubuskich statków wycieczkowych, pływało na nich po środkowej Odrze ponad 30 tys. osób. Z tej atrakcji turystycznej najczęściej korzystali Lubuszanie, ale wśród pasażerów nie brakowało także turystów spoza województwa. Regularne rejsy jednostki rozpoczęły w kwietniu, a ostatnie odbyły się w listopadzie.

"Ubiegłoroczny wynik był dobry, jednak w tym roku liczymy na jeszcze więcej pasażerów. Poza standardowymi godzinnymi rejsami mamy do wyboru dwu- oraz trzygodzinne wycieczki statkami" - powiedział Kozłowski.

Statki "Zefir" i "Laguna" wybudowano w ramach projektu "Odra dla turystów 2014 - rozwój turystyki wodnej na transgranicznym obszarze Doliny Środkowej Odry".

Przedsięwzięcie było współfinansowane z Programu Współpracy Transgranicznej Polska (województwo lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013. Całkowita wartość projektu wyniosła ok. 7,2 mln euro, w tym dofinansowanie z funduszy unijnych - 85 proc.

W ramach tego samego projektu w Lubuskiem zmodernizowano porty rzeczne na Odrze w Nowej Soli, Cigacicach i Bytomiu Odrzańskim. Same statki powstały w stoczniach w Koźlu i Januszkowicach (woj. opolskie). Mają 25 metrów długości i mogą zabrać na pokład po ok. 90 pasażerów i kilkanaście rowerów.

Operatorem statków jest Stowarzyszenie Odra dla Turystów. Jego członkami są samorządy: Nowa Sól, Bytom Odrzański, Sulechów, Krosno Odrzańskie, Słubice, Kostrzyn nad Odrą, Górzyca oraz miasto Głogów z Dolnego Śląska.

Linia środkowej Odry została podzielona na dwie części. "Zefir" obsługuje porty w Krośnie Odrzańskim, Eisenhuettenstadt, Słubicach, Frankfurcie nad Odrą i Kostrzynie nad Odrą. Drugi ze statków - "Laguna" cumuje w portach: Głogów (Dolny Śląsk), Bytom Odrzański, Nowa Sól i Cigacice.

W sezonie 2015 ceny biletów nie ulegną zmianie. Za podstawowy, trwający ok. godziny rejs spacerowy bilet normalny będzie kosztował 16 zł, a ulgowy 13. Harmonogram rejsów jest już dostępny na stronie internetowej Stowarzyszenia Odra dla Turystów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.