PARTNER PORTALU
  • BGK

Ślubowanie żołnierzy WOT w Zamościu, Mońkach, Sanoku, Przemyślu i Nisku

  • PAP/MIW    23 września 2017 - 11:13
Ślubowanie żołnierzy WOT w Zamościu, Mońkach, Sanoku, Przemyślu i Nisku
Docelowo WOT mają liczyć 53 tys. żołnierzy. (fot. mat. MON)

Podczas weekendu w pięciu miejscowościach województw podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą uroczyste przysięgi na sztandar.
Żołnierze 3.Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego, będą przysięgać na sztandar w trzech miejscowościach. W sobotę (23.09) uroczystość odbędzie się w Nisku; dwie pozostałe przysięgi odbędą się w niedzielę (24.09) w Sanoku i Przemyślu.

Natomiast żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław" złożą przysięgę w niedzielę w Mońkach. Także w niedzielę przysięgę złożą żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", uroczystość odbędzie się w Zamościu.

Żołnierze, którzy w najbliższy weekend złożą przysięgi wojskowe wstąpili do służby 9 września br., wówczas to w siedmiu lokalizacjach w trzech województwach rozpoczęła się kolejna tura 16-dniowych szkoleń podstawowych do WOT. Bierze w niej udział blisko dziewięciuset ochotników. Równolegle trwają szkolenia rotacyjne żołnierzy już zaprzysiężonych oraz szkolenia wyrównawcze dla rezerwistów.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 5 tys. żołnierzy. Docelowo formacja ma liczyć 53 tys. żołnierzy. 

WOT jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

Formowane są kolejne trzy brygady, jedna na Warmii i Mazurach oraz dwie na Mazowszu, w tych jednostkach obecnie trwa proces obsadzania stanowisk kadrą zawodową, pierwsze szkolenia ochotników zaplanowane są w tych jednostkach na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku.

W przyszłym roku ma się rozpocząć formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 - czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim. Zgodnie z założeniami brygady OT mają powstać w każdym województwie, a w woj. mazowieckim - dwie.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Grzegorz, 2017-09-25 11:02:34

    Ale podczas służby wartowniczej przy strategicznych obiektach, przeprawach, kierowaniu ewakuacją ludności ten czas jednak będzie dłuższy, prawda? A może żołnierze zawodowi mają takie funkcje pełnić? Akurat ich wystarczy do takich zadań. WOT to nie są jednostki typowo bojowe! Mogą stanowić zaplecze d...o uzupełnienia strat jednostek zawodowych. Ewentualnie do użycia w swoim rejonie jako wsparcie. Potencjalny przeciwnik to niekoniecznie nadludzie i komandosi z filmów amerykańskich. Tak, że operujesz półprawdami. Zapraszam na szkolenie. Zawsze możesz się utwierdzić w swoich przekonaniach lub zmienić zdanie. Jeśli będzie za ciężko, zrezygnujesz w każdym momencie. Nikt nikogo na siłę nie trzyma. Pozdrawiam  rozwiń
  • PiS daje mięso armatnie, 2017-09-25 09:29:05

    Na współczesnym polu walki ich żywotność to 2 minuty Czy te chłopaki wiedzą o tym ?