PARTNER PORTALU
  • BGK

Słupsk. Miłośnicy historii odtworzą sceny z powstania warszawskiego

  • PAP/JL    1 sierpnia 2016 - 08:54
Słupsk. Miłośnicy historii odtworzą sceny z powstania warszawskiego
Inscenizację poprzedzą uroczystości z udziałem m.in. kombatantów i władz Słupska. Odbędą się one pod pomnikiem Powstańców Warszawskich. Fot. Słupsk.pl

Inscenizacja przybliżająca najważniejsze wydarzenia powstania warszawskiego odbędzie 1 sierpnia w Słupsku.
Niemców odgrywać będą rekonstruktorzy. W rolę warszawiaków wcielą się wolontariusze, którzy przez kilka ostatnich miesięcy poznawali historię powstania.

Będzie to już czwarta z kolei nawiązująca do powstania inscenizacja, jaka odbędzie się w Słupsku. W tym roku – w 72. rocznicę powstania, zmieniona zostanie jednak lokalizacja. Sceną dla widowiska nie będzie – jak dotychczas – plac przy pomniku Powstania Warszawskiego, ale Al. Henryka Sienkiewicza, której secesyjna zabudowa przypomina Warszawę sprzed z górą 70 lat.

Na inscenizację złożą się dwie części, a pierwsza z nich będzie próbą pokazania, jak wyglądało życie mieszkańców stolicy przed wybuchem powstania.

Mieszkańców stolicy zagrają w inscenizacji osoby, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy brały udział w warsztatach poświęconych powstaniu warszawskiemu. Wśród wolontariuszy są ludzie w bardzo różnym wieku – od uczniów, po uczestników uniwersytetów trzeciego wieku, a w czasie spotkań ich uczestnicy nie tylko poznawali szczegóły związane z powstaniem, ale też m.in. szyli stroje czy opaski, które zostaną użyte w czasie inscenizacji.

Na inscenizację złoży też pokaz najważniejszych epizodów z 63 dni walk na ulicach Warszawy. Wraz z wolontariuszami, którzy będą odgrywać powstańców i innych mieszkańców stolicy w inscenizacji udział weźmie około stu osób.

Inscenizacja rozpocznie się o godz. 17, o której to wybuchło powstanie warszawskie. Widowisko przygotowuje Fundacja Indygo przy finansowym wsparciu miasta. Wydarzenie objęło swoim patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Inscenizację poprzedzą uroczystości z udziałem m.in. kombatantów i lokalnych władz. Odbędą się one pod pomnikiem Powstańców Warszawskich przy ul. Szarych Szeregów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.