PARTNER PORTALU
 • BGK

Służby hydrologiczne w stanie gotowości

 • GK/PAP    4 kwietnia 2013 - 12:44
Służby hydrologiczne w stanie gotowości

Obecnie na terenie Polski nie ma zagrożenia powodziowego, a zbiorniki retencyjne mają od 100 proc. do 300 proc. rezerwy powodziowej. Służby hydrologiczne i służby wojewodów są jednak w stanie gotowości.
ZAKTUALIZOWANY. Bezpieczeństwu przeciwpowodziowemu poświęcone było 3 kwietnia posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Wzięli w nim udział minister Michał Boni i sekretarz stanu w MAC Włodzimierz Karpiński.

Do kompetencji MAC należy bowiem przeciwdziałanie klęskom żywiołowym oraz usuwania ich skutków a także nadzorowanie systemu powiadamiania ratunkowego.

Podczas posiedzenia premier Donald Tusk wysłuchał raportów szefów poszczególnych resortów i przedstawicieli służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie przeciwpowodziowe. Raporty złożyli także - dzięki wideokonferencji - wojewodowie: dolnośląski, podkarpacki, małopolski, śląski i opolski.

Według obecnych danych na terenie Polski nie ma zagrożenia powodziowego, a zbiorniki retencyjne mają od 100 proc. do 300 proc. rezerwy powodziowej. Służby hydrologiczne i służby wojewodów są jednak w stanie gotowości, obserwując zmiany wysokości poziomów rzek, zwłaszcza w rejonach przygranicznych - południowych i południowo wschodnich.

- Musimy mieć świadomość, iż mimo odbudowy dużej części wałów, które zostały zniszczone podczas powodzi 2010 roku, ważna jest kontynuacja projektów monitorujących stan obwałowania poszczególnych odcinków rzek - zwrócił się do wojewodów minister Boni.

- Powinniśmy wykorzystać ten czas na przegląd i maksymalne przyśpieszenie wycinki drzew i krzewów osłabiających elementy wałów i zabezpieczeń powodziowych. Konieczne jest maksymalne uproszczenie procedur, tak, aby w kwietniu i maju zrobić jak najwięcej przed sezonem letnim - dodał.

Minister Boni odniósł się także do zabezpieczonych na rok 2013 środków, które zostaną uruchomione w przypadku nagłych zdarzeń pogodowych i kataklizmów. W budżecie na rok 2013 zabezpieczono na usuwanie skutków klęsk żywiołowych 1 mld 74 mln zł.

O zagrożenie powodziowe pytali w Sejmie w czwartek posłowie. Wiceszef resortu środowiska Stanisław Gawłowski odpowiadał na pytania posłów PiS Macieja Małeckiego, Wojciecha Jasińskiego, Roberta Kołakowskiego, Marka Opioły i Zbigniewa Girzyńskiego w sprawie stanu zabezpieczenia przeciwpowodziowego mieszkańców nadwiślańskich powiatów: płockiego i sochaczewskiego oraz planowanych działań ratunkowych na wypadek powodzi.

Gawłowski zapewnił, że obecnie nie ma nigdzie na terenie naszego kraju zagrożenia powodziowego.

„Tego typu zjawiska nie występują" - podkreślił. Zapewnił, że rząd realizuje „sukcesywnie przedsięwzięcia inwestycyjne, które zmniejszają zagrożenie powodzią".

Gawłowski wyjaśnił, że w ciągu dnia mamy spływ wody do rzek, a wieczorem i nocą temperatura spada poniżej zera.

„We wszystkich zbiornikach przeciwpowodziowych mamy minimum 100-proc. rezerwę przeciwpowodziową. We wszystkich rzekach, może poza wyjątkiem Bugu, nie ma żadnych zagrożeń hydrologicznych, zwiększonej ilości wody. I wreszcie mamy ogromne rezerwy retencji gruntowej" - wyliczał wiceminister.

Wiceszef resortu środowiska zapewnił, że wszystkie służby ratownicze są wyposażone w dodatkowy sprzęt, a od kilku lat są systematycznie szkolone.

Gawłowski zwrócił przy tym uwagę, że nie ma takiego państwa na świecie, które w 100 procentach zlikwidowało problem zagrożenia powodziowego.

„Nawet najbogatsze państwa nie radzą sobie z tym do końca. Działania, które prowadzimy, idą w kierunku zmniejszania tego zagrożenia, ale nie niwelują samej powodzi" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.