PARTNER PORTALU
  • BGK

Służby kryzysowe w gotowości po ulewach

  • PAP    9 czerwca 2013 - 18:00
Służby kryzysowe w gotowości po ulewach

Służby zarządzania kryzysowego wojewodów są w stanie najwyższej gotowości w związku z nagłymi zdarzeniami meteorologicznymi, ulewami i burzami jakie miały miejsce na terenach województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz służby wojewodów monitorują sytuację hydrologiczną i meteorologiczną w Polsce. Zespoły zarządzania kryzysowego na bieżąco reagują i udzielają pomocy w rejonach dotkniętych podtopieniami.

Gwałtowne opady deszczu i burze sprawiły, że Straż Pożarna interweniowała na terenie kraju ok. 200 razy (głównie na terenie woj. dolnośląskiego, mazowieckiego, podlaskiego i świętokrzyskiego). Działania polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów drzew oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic i posesji.

W województwie podlaskim, w Zambrowie odnotowano ponad 50 zgłoszeń pompowania wody z piwnic i garaży. W powiecie Wysokie Mazowieckie nieprzejezdny jest odcinek drogi powiatowej Klukowo - Ciechanowiec na skutek przelania się wody ze stawu w okolicy m. Klukowo. Strażacy otrzymali 3 zgłoszenia do pompowania wody na posesjach. Uszkodzone zostały 4 stacje transformatorowe w rejonie energetycznym Białystok Teren i 16 w rejonie energetycznym Łomża (okolicy Zambrowa). Około 550 odbiorców pozostaje bez prądu. Trwa usuwanie awarii.

W województwie świętokrzyskim miało miejsce oberwanie chmury nad miejscowością Skarżysko-Kamienna. Zalane zostało centrum miasta. Kanalizacja nie nadążała odbierać opadu deszczu. Wszystkie służby działają, udzielają mieszkańcom pomocy. Uruchomiono sztab kryzysowy. Nikt nie został poszkodowany. Sytuacja ulega stopniowej poprawie.

W województwie mazowieckim gwałtowne ulewy i burze spowodowały lokalne zalania ulic, piwnic i posesji głównie z powodu niedrożności studzienek kanalizacyjnych. Wyłączono z ruchu odcinek Wisłostrady w rejonie Mostu Gdańskiego. Zamknięty odcinek metra od stacji Świętokrzyska do stacji Słodowiec. Część Trasy Toruńskiej była nieprzejezdna. Odnotowano tam kilka zgłoszeń o zalanych samochodach.

W województwie dolnośląskim w Świeradowie Zdroju odnotowano 25 interwencji PSP. W Czadrowie w powiecie kamiennogórskim pompowano wodę z 3 budynków i kotłowni szpitala. W powiecie zgorzeleckim najwięcej interwencji odnotowano w: Działoszynie, Posadzie i Bratkowie.

Nadal na terenie kraju obowiązuje 13 ostrzeżeń 1. stopnia dot. możliwości wystąpienia burz, lokalnie z gradem za wyjątkiem woj. pomorskiego, zachodnio-pomorskiego i kujawsko - pomorskiego.

Obowiązują 4 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dot. przekroczenia stanów ostrzegawczych, lokalnie stanów alarmowych w związku intensywnymi opadami burzowymi na terenach województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego oraz 3 ostrzeżenia 1. stopnia na terenach województw: śląskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego.

Stan alarmowy odnotowano na 36 stacjach wodowskazowych, natomiast stan ostrzegawczy na 63.

W związku z prognozowanymi w kolejnych dniach opadami deszczu oraz spływem powierzchniowym wód w zlewniach, należy spodziewać się kolejnych wzrostów stanów wody, przy lokalnie przekroczonych stanach ostrzegawczych i alarmowych. W rejonie wystąpienia opadów burzowych, głównie na mniejszych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych istnieje możliwość gwałtownych wzrostów stanu wody oraz lokalnych podtopień.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.