PARTNER PORTALU
  • BGK

Służby kryzysowe w stanie gotowości

  • PAP    8 maja 2013 - 13:18
Służby kryzysowe w stanie gotowości

7 maja br. na terenie czterech powiatów woj. małopolskiego miały miejsce krótkotrwałe intensywne opady burzowe. Służby kryzysowe są w stanie podwyższonej gotowości.
W wyniku ulewnych opadów deszczu w powiecie wadowickim (w gminach Spytkowice, Wieprz i Tomice) odnotowano łącznie ok. 46 interwencji (zalanie posesji i piwnic). Skutki usuwało 67 zastępów straży pożarnej.

W powiecie proszowickim (gm. Proszowice) w miejscowości Bobin zalany został tartak, natomiast w miejscowości Żębocin - podmyty most na kanale. W gminie Nowe Brzesko nastąpiły podtopienia na terenie Zakładu „ZREMB w m. Nowe Brzesko".

Łącznie strażacy interweniowali ok. 30 razy. Na terenie powiatu oświęcimskiego w gminie Przeciszów wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. W gminach Zator i Osiek odnotowano 40 interwencji. Skutki usuwało 154 strażaków, pomagając pompować wody z zalanych posesji i piwnic, udrażniając przepusty i układając obwałowania na potoku Bachórz w Przeciszowie.

W powiecie wielickim strażacy interweniowali 10 razy. Łącznie odnotowano około 126 interwencji Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej, głównie w celu wypompowania wody z podtopionych piwnic i obniżeń terenowych utrudniających funkcjonowanie w obiektach infrastruktury.

Wystąpiły również liczne uszkodzenia przepustów, mostków drogowych, jak i uszkodzenia dróg, poboczy (głównie gminnych) oraz podtopienia gruntów i niektórych gospodarstw.

Na skutek gwałtownych burz wystąpiły także utrudnienia w ruchu drogowym na drogach krajowych nr 28 i 79 oraz drodze wojewódzkiej nr 781, która w miejscowości Gierałtowice (gm. Wieprz, pow. wadowicki) i miejscowości Rudze (gm. Zator, pow. oświęcimski) została zamknięta z powodu zagrożenia osuwiskami.

Ulewna burza z deszczem przeszła również nad powiatami kazimierskim i jędrzejowskim w województwie świętokrzyskim. Szczególnie ucierpiała gmina Skalbmierz. W nocny, na skutek cofnięcia się wody z rzeki Nidzica (dopływ Wisły) do rzeki Jakubówka, została zalana miejscowość Działoszyce.

Ewakuowano dwie rodziny, a dwie inne odmówiły zgody na ewakuację. W akcji pomocy udział brało 9 zastępów straży pożarnej. W nocy gwałtowną nawałnicę (gradobicie) odnotowano także w Skierniewicach, w województwie łódzkim. Państwowa Straż Pożarna interweniowała 19 razy.

W większości przypadków były to wyjazdy strażaków do oderwanych i połamanych konarów drzew, leżących na ulicach.

Służby kryzysowe wojewodów, na terenach dotkniętych nagłymi zdarzeniami pogodowymi, są w stanie podwyższonej gotowości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.