PARTNER PORTALU
  • BGK

"Solidarność" udostępni zbiór wydawnictw z czasów PRL

  • PAP/AT    5 lutego 2016 - 07:12
"Solidarność" udostępni zbiór wydawnictw z czasów PRL

Część publikacji jest na pewno znana wielu Polakom, którzy mieli dostęp do wydawnictw niezależnych (fot.pixabay.com)

"Solidarność" udostępni czytelnikom i badaczom swój bogaty zbiór wydawnictw drugoobiegowych z ostatnich kilkunastu lat istnienia PRL.
Archiwum Historyczne Komisji Krajowej "Solidarność" od lat udostępnia swoje bogate zbiory, które są źródłem poznania historii komunistycznej Polski. Wkrótce będzie można zapoznać się z kolekcją numer 74, w której znajdują się wydawnictwa niezależne, w tym druki seryjne z lat 1976-1990 - informuje "Nasz Dziennik".

To np. podziemne czasopisma, wydawnictwa książkowe, broszury dotyczące m.in. historii Polski i innych państw komunistycznych czy też prezentujące utwory pisarzy i poetów z kraju i emigracji objętych przez cenzurę zakazem druku. Są tam również teksty piosenek powstałych w czasie "karnawału Solidarności" i w okresie stanu wojennego.

Część z tych publikacji jest na pewno znana wielu Polakom, którzy mieli dostęp do wydawnictw niezależnych, ale są też rzadkie dzieła, które związek otrzymał od prywatnych donatorów lub na drodze wymiany z innymi instytucjami. Niektóre posiadają np. autografy autorów lub są wyjątkowe z racji bardzo niskich nakładów, a przy tym mają wyjątkową szatę graficzną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.