"Solidarność" udostępni zbiór wydawnictw z czasów PRL

"Solidarność" udostępni czytelnikom i badaczom swój bogaty zbiór wydawnictw drugoobiegowych z ostatnich kilkunastu lat istnienia PRL.
"Solidarność" udostępni zbiór wydawnictw z czasów PRL
Część publikacji jest na pewno znana wielu Polakom, którzy mieli dostęp do wydawnictw niezależnych (fot.pixabay.com)

Archiwum Historyczne Komisji Krajowej "Solidarność" od lat udostępnia swoje bogate zbiory, które są źródłem poznania historii komunistycznej Polski. Wkrótce będzie można zapoznać się z kolekcją numer 74, w której znajdują się wydawnictwa niezależne, w tym druki seryjne z lat 1976-1990 - informuje "Nasz Dziennik".

To np. podziemne czasopisma, wydawnictwa książkowe, broszury dotyczące m.in. historii Polski i innych państw komunistycznych czy też prezentujące utwory pisarzy i poetów z kraju i emigracji objętych przez cenzurę zakazem druku. Są tam również teksty piosenek powstałych w czasie "karnawału Solidarności" i w okresie stanu wojennego.

Część z tych publikacji jest na pewno znana wielu Polakom, którzy mieli dostęp do wydawnictw niezależnych, ale są też rzadkie dzieła, które związek otrzymał od prywatnych donatorów lub na drodze wymiany z innymi instytucjami. Niektóre posiadają np. autografy autorów lub są wyjątkowe z racji bardzo niskich nakładów, a przy tym mają wyjątkową szatę graficzną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE