PARTNER PORTALU
  • BGK

Sopot będzie miał mobilny komisariat

  • pt/pap    14 czerwca 2016 - 15:07
Sopot będzie miał mobilny komisariat
Mobilny komisariat bardzo pomoże policji np. w utrzymaniu porządku na głównej ulicy tego miasta (fot.sopot.pl)

• Sopocka policja będzie miała mobilny komisariat.
• Środki na ten cel pochodzić będą m.in. od samorządu; przedstawiciele miasta podpisali z miejscową policją porozumienie, w myśl którego przekażą na zakup specjalistycznego auta 250 tys. zł.
W imieniu policji porozumienie z przedstawicielami samorządu podpisał w Sopocie komendant wojewódzki pomorskiej policji Jarosław Rzymkowski.

Jak powiedziała oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Sopocie mł. asp. Karina Kamińska, mobilny komisariat bardzo pomoże policji np. w utrzymaniu porządku na najsłynniejszej ulicy tego miasta - ul. Bohaterów Monte Cassino, która - zwłaszcza w sezonie - tętni życiem niemal przez całą dobę.

Wóz powinien też świetnie sprawdzić się np. na sopockiej plaży, gdzie latem odnotowuje się wiele zaginięć dzieci. "Policjanci jadący wzdłuż pasa nadmorskiego, dzięki kamerom zapewniającym duże pole widzenia, będą o wiele skuteczniejsi niż np. pieszy patrol przeszukujący plażę w poszukiwaniu dziecka" - zaznaczyła Kamińska.

Mobilny komisariat będzie wyposażony m.in. w dwie obrotowe kamery. "Dzięki temu, że zostaną one zainstalowane na masztach mogących wysuwać się na wysokość aż pięciu metrów, dadzą możliwość monitorowania rzeczywiście dużej przestrzeni" - powiedziała Kamińska.

Dodała, że kamery mają mieć wysoką rozdzielczość, co pozwoli rejestrować wiele szczegółów mogących okazać się pomocnymi w pracy policji.

Dzięki dwóm monitorom zainstalowanym we wnętrzu wozu, przebywający w nim policjanci będą mieli podgląd na rejestrowany przez kamery obraz. Obraz z podglądu będzie także transmitowany bezpośrednio do komendy miejskiej sopockiej policji. "Oficer dyżurny będzie więc miał podgląd na to, co na bieżąco dzieje się w okolicach mobilnego komisariatu" - zaznaczyła Kamińska.

Mobilny komisariat będzie też wyposażony w rozbudowany system łączności: poza radiostacją, jaka znajduje się w każdym radiowozie, wóz będzie miał także - przy stanowisku monitoringu - stację, która zapewni łączność zarówno ze stacjonarnym komisariatem, jak i innymi funkcjonariuszami w terenie.

"W przypadku takiej konieczności, wóz będzie więc mógł pełnić rolę stanowiska dowodzenia, czyli np. policjant obsługujący w wozie monitoring, gdy zauważy sytuację wymagającą interwencji, będzie mógł skierować w dane miejsce patrol" - powiedziała Kamińska.

Jeden z dwóch komputerów zainstalowanych wewnątrz wozu i podłączonych do internetu, zawierać będzie bazę policyjnych danych, co powoli szybko weryfikować np. dane ludzi czy pojazdów. "Drugi komputer wykorzystywany będzie do bieżącej pracy - adnotacji zgłoszeń, wystawiania wezwań, sporządzania notatek służbowych itp." - powiedziała Kamińska.

Jak dodała, policjanci chcieliby, aby w wozie zainstalowano też kamerę termowizyjną. "Nie wiemy jednak, czy wystarczy środków na zakup tego urządzenia" - powiedziała, dodając, że z całą pewnością wóz będzie wyposażony w szperacz czyli silny reflektor, który pozwoli na przeszukiwanie nocą miejsc takich jak np. parki.

Policja przygotowuje właśnie dokładną specyfikację pojazdu, który ma służyć jako mobilny komisariat. Po jej sporządzeniu, zostanie ogłoszony przetarg. Zdaniem Kamińskiej auto wraz z wyposażeniem może kosztować w sumie 300-400 tys. zł. W zakupie - poza sopockim samorządem - ma pomóc finansowo Komenda Główna Policji.

Jak zaznaczyła Kamińska, mobilne komisariaty pracują już w kilku polskich miastach. "Z całą pewnością taki pojazd ma Poznań, z tego co mi wiadomo, dysponuje nim także Wrocław" - wyjaśniła Kamińska.

Oprócz 250 tys. zł dofinansowania do zakupu mobilnego komisariatu, samorząd Sopotu chce w tym roku dołożyć do działań miejscowej policji jeszcze drugie tyle. Z tej sumy 45 tys. zł zostanie przekazane jako dofinansowanie do zakupu dwóch tradycyjnych radiowozów, a 100 tys. zł - na dodatkowe policyjne patrole, które mają wspomóc funkcjonariuszy w piątki i soboty.

Kolejne 100 tys. zł miasto zarezerwowało na wypadek niespodziewanych wydatków, jakie ewentualnie mogą czekać miejscową policję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.