PARTNER PORTALU
  • BGK

Sopot. Nowe obiekty żeglarskie, ścieżki rowerowe i parkingi za ponad 13 mln zł

  • pt    6 grudnia 2017 - 10:40
Sopot. Nowe obiekty żeglarskie, ścieżki rowerowe i parkingi za ponad 13 mln zł
W województwie pomorskim są w tej chwili trzy duże trasy rowerowe: trasa wiślana nr 9 z Gdańska przez Żuławy Wiślane aż do Kwidzyna, trasa nadbałtycka nr 10 i trasa Żelaznej Kurtyny nr 13 (Fot. ©Depositphotos/Photo_life)

Sopot poprawia i tak już wyróżniającą się na tle innych miast infrastrukturę sportową. Miasto wyda ponad 13 mln zł na ulepszenie ścieżek rowerowych oraz infrastruktury żeglarskiej.
• Projekty zostaną dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w kwocie prawie 6 mln zł.

• Umowy na dotacje podpiszą 7 grudnia marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

• Inwestycje zostaną zrealizowane maksymalnie do końca grudnia 2020 r.

W Sopocie dotychczasowe drogi rowerowe, które dziś są zbyt wąskie dla dużej liczby rowerzystów, zostaną rozbudowane. Dotyczy to około 3,4 km ścieżek. Powstaną także cztery nowe miejsca postojowe dla rowerzystów.

Inwestycja stanowi przebudowę sopockiego odcinka Międzynarodowej Trasy Rowerowej R-10. Dlatego projekt musi spełniać międzynarodowe standardy co do szerokości ścieżek, rodzaju nawierzchni oraz bezpieczeństwa.

Łączna wartość inwestycji to 9,6 mln zł. Dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie 3,8 mln zł. Nowe inwestycje zostaną zrealizowane maksymalnie do końca grudnia 2020 r.

Wygoda dla żeglarzy

Do końca 2018 r. w Sopocie powstanie także nowa infrastruktura sportowo-żeglarska. Unijny projekt przewiduje budowę pomostu pływającego wraz z wyposażeniem i 28 miejscami cumowniczymi, budowę pawilonu, w którym znajdą się sanitariat, szatnia oraz miejsce do przechowywania sprzętu, pogłębienie toru podejściowego do pomostu pływającego, a także przebudowę rampy (slipu) do wodowania jednostek. Z wygodnej i funkcjonalnej infrastruktury skorzystają turyści, uczniowie szkółek żeglarskich oraz jednostki sopockiego WOPR.

Łączna wartość projektu rozbudowy infrastruktury sportowo-żeglarskiej w Sopocie to 3,3 mln zł. Dofinansowanie unijne RPO WP 2014-2020 wyniesie ponad 2,1 mln zł.

Pomorskie Trasy Rowerowe

W województwie pomorskim są w tej chwili trzy duże trasy rowerowe: trasa wiślana nr 9 z Gdańska przez Żuławy Wiślane aż do Kwidzyna, trasa nadbałtycka nr 10 i trasa Żelaznej Kurtyny nr 13.

Ta ostatnia biegnie pomiędzy Wschodem a Zachodem, między dawnymi państwami komunistycznymi a niekomunistycznymi. Trasa rowerowa nr 13 w województwie pomorskim pokrywa się z trasą nr 10 – od Ustki do Krynicy Morskiej, a potem aż do Kępek na granicy z województwem warmińsko-mazurskim.

W 2018 roku wzdłuż szlaków ma stanąć ponad 80 nowoczesnych miejsc postojowych, przystosowanych do potrzeb rowerzystów i jednocześnie związanych z danym subregionem. Trasy te świetnie zwracają uwagę turystów, również zagranicznych, na turystykę rowerową i infrastrukturę Polsce. Ponadto są poprowadzone w taki sposób, by móc poznać w pigułce koloryt Pomorza.

Trasy nr 9 i 10 finansowane są ze środków samorządowych i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. W tej chwili jest to 41 partnerów, a samorząd województwa jest inspiratorem działań, koordynatorem oraz doradcą.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.