PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec i Dziwnów partnerami

  • www.esosnowiec.pl (Arkadiusz Kaczor)    12 czerwca 2012 - 11:34
Sosnowiec i Dziwnów partnerami

Jednym z elementów ostatniej, uroczystej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu było podpisanie porozumienia o współpracy partnerskiej pomiędzy stolicą Zagłębia Dąbrowskiego a nadmorską gminą Dziwnów.
Jak mówią sosnowieckie władze, kiedy dwa miasta mają ze sobą tyle wspólnego, partnerstwo jest naturalne. Dlatego już teraz wiąże się z nim spore nadzieje i z optymizmem spogląda w przyszłość.

Prezydent Sosnowca Kazimierz Górski stwierdza w rozmowie z „Wiadomościami Zagłębia”, że tradycje współpracy stolicy regionu z Dziwnowem są bardzo długie.

– Sięgają już lat 60. XX wieku, kiedy to nasi górnicy wyjeżdżali tam na wakacje. Dzisiaj z kolei nasi ratownicy, którzy należą do najlepszych w kraju, strzegą bezpieczeństwa na tamtejszych plażach. Jak do tej pory robią to ze znakomitym skutkiem – mówi Kazimierz Górski.

Prezydent podkreśla, że na sformalizowanie współpracy pomiędzy Sosnowcem a Dziwnowem złożyło się kilka czynników.

– Przedstawiciele naszych miast partnerskich zawsze dopytywali o polskich partnerów. Wówczas odpowiadałem, że współpracujemy z naszymi najbliższymi sąsiadami, co z racji położenia w aglomeracji jest naturalne. Pozostawał jednak pewien niedosyt, że skoro potrafimy mieć partnerów za granicą, to czemu nie poszukać ich także w Polsce. Dziwnów był jednym z tych miast, z którymi związki mamy od dawna. Nasze zakłady pracy miały nad morzem liczne ośrodki wypoczynkowe. Dziś tych ośrodków już nie ma, ale sentyment Zagłębiaków pozostał. Dowodem niech będzie fakt, że tamtejszy kierunek jest jednym z najbardziej popularnych celów wakacyjnych naszych mieszkańców – twierdzi prezydent Sosnowca.

Mimo że umowa pomiędzy gminami została podpisana niedawno już myśli się o konkretnych projektach na przyszłość. Niektóre w założeniach są bardzo proste, a niektóre mają za zadanie czerpać z wzajemnej wymiany doświadczeń.

– W przyszłym roku myślimy o wysłani nad morze naszego autobusu artystów. Będą oni mieli doskonałą okazję do zaprezentowania swojej twórczości na „Dniach Morza”. Ta nasza współpraca będzie miała zatem wymiar kulturalny, ale i sportowy – podsumowuje Kazimierz Górski i żartuje: – Nie zapominajmy też, że dzięki współpracy będziemy mogli mówić, że zyskaliśmy dostęp do morza.

W podobny sposób do współpracy z Sosnowcem podchodzą samorządowcy z Dziwnowa. -Złożenie podpisów podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sosnowcu było jedynie sformalizowaniem związków trwających od bardzo dawna – zauważa burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.