PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiec z parowozem

  • esosnowiec.pl    28 sierpnia 2012 - 09:54
Sosnowiec z parowozem

Nie udało się z Łazami, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Sosnowiec doczekał się wymarzonego parowozu, który najprawdo - podobniej już w przyszłym tygodniu trafi do miasta i będzie stanowił jego nową atrakcję turystyczną.
Oficjalne przekazanie maszyny miastu odbyło się w ubiegłą sobotę podczas tradycyjnej Parowozjady w skansenie w Chabówce, z której parowóz Ty51-133 przyjedzie do Sosnowca.

Historia poszukiwań lokomotywy, która stanęłaby w Sosnowcu pomiędzy dworcem PKP a dawną „Kolejówką" wreszcie znalazła szczęśliwy koniec. Wprawdzie nie będzie to parowóz Ty45-421 z Łaz, który początkowo planowano sprowadzić do miasta, ale maszyna, która w przyszłym tygodniu przyjedzie do Zagłębia Dąbrowskiego jest niemniej imponująca. Ty51-133 z Chabówki to piękny parowóz, a co więcej już po remoncie. To właśnie on został oficjalnie przekazany Sosnowcowi w ubiegły weekend.

Lokomotywa została wyprodukowana w 1956 roku w Poznaniu. Ma długą historię, w której być może pojawia się także miasto będące jego nowym domem. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Sosnowcu zapowiadają, że będą chcieli jak najdokładniej poznać historię nowej „maskotki" miasta. Co ważne to ostatnie nie musiało zapłacić za parowóz, a jedynie za jego odnowienie i dostawę. Wszystko dzięki uprzejmości śląsko - dąbrowskiego zakładu PKP Cargo, którego dyrektor Jarosław Bagniewski od początku pomagał Sosnowcowi w znalezieniu i sprowadzeniu odpowiedniej maszyny.

Parowóz dotrze do Sosnowca prawdopodobnie 6 września i zostanie ustawiony na specjalnym torze, który powstaje na terenie Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych. Oficjalna prezentacja maszyny odbędzie się 23 września w czasie Dnia Transportu Zbiorowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.