PARTNER PORTALU
  • BGK

Sosnowiecki "szkieletor": Akcja wyburzanie [wideo]

  • wnp.pl    4 listopada 2016 - 16:22
Sosnowiecki "szkieletor": Akcja wyburzanie [wideo]
Obiekt przez ponad 20 lat niszczał i był regularnie szabrowany (fot.wnp.pl)

W samo południe wysadzono w powietrze część straszącego od lat w centrum Sosnowca budynku należącego do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Tzw. szkieletor uległ destrukcji na razie w około 1/3 swojej bryły. Reszta prac strzałowych odbędzie się po ocenie skutków piątkowego wybuchu.

Budowę wieżowca stojącego na skrzyżowaniu ulic Ostrogórskiej i Rozwojowej w Sosnowcu rozpoczęto w latach 70. Miała tu być siedziba Wydziału Farmaceutycznego ówczesnej Akademii Medycznej. Budynek był ukończony w ponad 90 proc., gdy w 1993 roku podjęto decyzję o wstrzymaniu prac. Obiekt przez ponad 20 lat niszczał i był regularnie szabrowany.

Śląski Uniwersytet Medyczny wielokrotnie próbował sprzedać ten teren. Jednak pomimo atrakcyjnej lokalizacji, „szkieletor” stoi niemal w ścisłym centrum Sosnowca, nikt nie chciał kupić działki z problematycznym budynkiem. W czerwcu br. Ministerstwo Skarbu Państwa wydało pozwolenie na wyburzenie niedoszłej siedziby Wydziału Farmaceutycznego.

Prace rozbiórkowe prowadzi firma Complex z Żor. Umowa na wyburzenie 16 kondygnacyjnego budynku (trzy segmenty) ma wartość ponad 853 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.