PARTNER PORTALU
  • BGK

Specjalne strefy już nie kuszą inwestorów

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    25 czerwca 2010 - 07:36
Specjalne strefy już nie kuszą inwestorów

W II kwartale wartość inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych spadła w porównaniu z I kwartałem o połowę. Pięć stref nie zawarło żadnej umowy. Nowelizacja ustawy o strefach może całkowicie zniechęcić inwestorów.
Wyniki II kwartału pokazują, że ożywienie w gospodarce nie wpłynęło ani na zwiększenie liczby wydawanych zezwoleń, ani na wzrost nakładów na nowe przedsięwzięcia. Jest wręcz gorzej. Od początku kwietnia strefy wydały łącznie 34 zezwolenia, tj. o siedem mniej niż w pierwszym kwartale, a wartość zaplanowanych inwestycji obniżyła się prawie o połowę: z 1,16 mld zł w pierwszych trzech miesiącach roku do 624 mln zł w okresie kwiecień – czerwiec – informuje „Rzeczpospolita”.

Zdaniem prezesa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zainteresowanie strefami jest, owszem, większe, ale nie przekłada się na konkretne decyzje. Szef łódzkiej strefy z kolei uważa, że plany inwestycyjne firm wyhamowuje wciąż niestabilna sytuacja gospodarcza.

W drugim kwartale aż pięć z 14 stref nie pozyskało ani jednej nowej inwestycji. To gorzej niż w pierwszym, w którym zerowy wynik zanotowały trzy strefy.

Strefy katowicka, wałbrzyska, kostrzyńsko-słubicka i warmińsko-mazurska, w których między styczniem a marcem zadeklarowano największe inwestycje, w okresie kwiecień – czerwiec, zanotowały znaczące spadki. W sumie całe pierwsze półrocze 2010 r. okazało się słabsze niż kryzysowego roku 2009. Choć liczba wydanych zezwoleń wzrosła, zapowiadane przez inwestorów nakłady spadły o 6 proc.

Przedsiębiorców odstrasza też niepewna sytuacja prawna. Przygotowywana od przeszło roku nowelizacja ustawy o strefach wciąż jest odsuwana, nie wiadomo także, jaki ostatecznie przybierze kształt – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.