PARTNER PORTALU
 • BGK

Specjalny pociąg z Kielc do Sandomierza rusza już w sobotę

 • PAP/AKC    27 kwietnia 2018 - 14:16
Specjalny pociąg z Kielc do Sandomierza rusza już w sobotę
Sandomierz nazywany jest "Królewskim Miastem" (sandomierz.pl)

Rusza trzecia edycja projektu określanego jako wakacyjny pociąg do Sandomierza, realizowanego przez samorząd województwa świętokrzyskiego i POLREGIO, przy współpracy samorządu Sandomierza. W 2016 r. z połączenie skorzystało prawie 15 tys. osób, a w 2017 r. - prawie 16 tys.
 • Już w najbliższą sobotę z Kielc wyruszy specjalny pociąg do Sandomierza.
 • Do zabytkowego "Królewskiego Miasta" ze stolicy województwa świętokrzyskiego będzie można pojechać koleją codziennie do 6 maja, potem także w wakacyjne weekendy.
 • Przez dwa lata z połączenia skorzystało ok. 30 tys. pasażerów – głównie turystów.

Jak podkreślił podczas dzisiejszej konferencji prasowej marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, uruchomienie wakacyjnych połączeń kolejowych Kielc z Sandomierzem, okazało się sukcesem. Zaznaczył, że aby odwiedzić "jedno z najpiękniejszych miast w Polsce" tą trasą podróżowali nie tylko kielczanie i mieszkańcy regionu, ale i goście z zewnątrz.

Pociągi Kielce-Sandomierz będą kursowały w tym roku w terminach: 28 kwietnia-6 maja (majówka), 31 maja-3 czerwca (przedłużony weekend), w wakacyjne soboty i niedziele - od 30 czerwca (dodatkowo w święto 15 sierpnia), a także - po raz pierwszy - w weekendy we wrześniu.

Dodatkowo, uruchomiono połączenia także w każdą środę, pomiędzy 9 maja a 27 czerwca. Termin ten dedykowany jest przede wszystkim wycieczkom szkolnym. - Ofertę przygotowano w porozumieniu ze szkołami. Liczymy na dyrektorów placówek i nauczycieli, że do końca roku szkolnego, w okresie atrakcyjnym pogodowo, będą dla swoich uczniów organizowali wycieczki tym pociągiem - dodał wicemarszałek Jan Maćkowiak.

Odjazd składu z Kielc zaplanowano na godz. 7.35, a przyjazd do Sandomierza - na godz. 10.14. Z kolei z Sandomierza pociąg będzie wyjeżdżał o godz. 17.45, a do Kielc powinien powrócić o godz. 20.01. Składy będą przejeżdżały m.in. przez Skarżysko-Kamienną, Starachowice oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

- "Będziemy się starali, aby przejazdy były realizowane pociągami +Impuls+, najlepszymi w naszej flocie, które dzierżawimy od województwa świętokrzyskiego - pojazdy są w pełni klimatyzowane, z dostępem do internetu - tak, aby podróż odbywała się w komfortowych warunkach - zaznaczył dyrektor świętokrzyskiego oddziału Przewozów Regionalnych, Robert Zaborski. Pociągi będą też dostosowane m. in. do przewozu rowerów.

W cenie biletu (15 zł z Kielc) podróżni będą mieli możliwość skorzystania na stacji kolejowej w Sandomierzu z autobusu, który dowiezie ich do Bramy Opatowskiej przy zabytkowej starówce. Będą mogli też zwiedzać miasto z przewodnikiem.

Pierwszy kurs, zaplanowany na sobotę to "Pociąg do zdrowia" - przejazd będzie połączony z akcją profilaktyczną, promującą zdrowy styl życia. Zaplanowano m.in. pokazy udzielania pierwszej pomocy, instruktaże reagowania w nagłych zagrożeniach życia, badania poziomu cukru we krwi, pomiary ciśnienia, porady z zakresu dietetyki, promocję onkologicznych programów profilaktycznych.

Przedsięwzięcie będzie realizowane we współpracy m. in. ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze, Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas innych kursów wakacyjnego pociągu do Sandomierza, odbędą się akcje kulturalne, w które zaangażują się przewodnicy turystyczni oraz podległe samorządowi województwa instytucje, m.in.: Muzeum Narodowe w Kielcach, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach czy Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie.

Sandomierz jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w województwie świętokrzyskim. Na tutejszej Starówce znajduje się ponad 120 zabytków różnych stylów i epok. Nadwiślańskie miasto o tysiącletniej historii leży na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.