PARTNER PORTALU
  • BGK

Spędź weekend na rynku z książką

  • PAP    25 maja 2012 - 17:50

Spotkania z autorami, zabawy dla dzieci, przedstawienia, wystawy, warsztaty pisania oraz panele dyskusyjne znalazły się w programie III Warszawskiego Kiermaszu Książki, który w weekend odbędzie się na Rynku Mariensztackim.Na kiermaszu zaprezentuje się ponad 50 wydawców.
W weekend, 26-27 maja, w Warszawie na Rynku Mariensztackim, odbędzie się trzecia edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki, w którego programie zaplanowano m.in. spotkania z wydawcami i twórcami najpopularniejszych kampanii czytelniczych, tworzenie na żywo ilustracji książek dziecięcych, panele dyskusyjne, spotkania z autorami oraz warsztaty pisania.

Podczas dwóch dni kiermaszu swoje książki zaprezentuje ponad pięćdziesięciu wystawców wśród nich znane wydawnictwa, ale także małe księgarnie i antykwariaty.

Obok części wystawienniczej na Rynku Mariensztackim powstanie miasteczko złożone z czterech tematycznych stref poświęconych literaturze pięknej, komiksowi i fantasy, książce dziecięcej oraz poezji (gdzie będą się odbywały m.in. konsultacje dla początkujących autorów prowadzone przez redaktorów z wydawnictwa Anagram oraz poetkę Małgorzatę Kwiecień).

Przez dwa dni w czterech strefach tematycznych Kiermaszu odbędzie się ponad czterdzieści spotkań, warsztatów, paneli oraz seansów zabaw dla najmłodszych.

Po raz pierwszy w historii imprezy oba dni Kiermaszu będą miały odrębny charakter. Sobota to dzień edukacyjny, podczas którego większość proponowanych atrakcji będzie wiązała się z nauczaniem, interaktywnym zajęciom i propozycjom ciekawego spędzania czasu przez dzieci z rodzicami i opiekunami.

Do współtworzenia programu wydarzeń zaproszeni zostali eksperci oraz przedstawiciele fundacji oraz instytucji, które na co dzień zajmują się wspieraniem czytelnictwa oraz rozwojem poprzez literaturę.

W sobotnim programie Kiermaszu zaplanowano m.in. warsztaty prozatorskie i poetyckie organizowane przez nauczycieli z portalu PasjaPisania.pl, przedpremierową głośną lekturę bajki "Przygody misia Kazimierza" Pauliny Wilk, spotkania z poezję Mirona Białoszewskiego oraz Wisławy Szymborskiej, warsztaty rysowania komiksów, oraz happening twórców kampanii "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka", którzy zamierzają ostentacyjnie oddawać się lekturze na specjalnie zaaranżowanym w przestrzeni kiermaszowej łożu.

Niedziela w zamierzeniu organizatorów kiermaszu ma być czasem zabawy. Dla najmłodszych przygotowano przedstawienia teatralne, zabawy plastyczne, aranżacje bajek, głośne czytanie, pokazy tworzenia ilustracji na żywo.

W niedzielę odbędzie się spotkanie z twórczością Stanisława Lema, spotkanie autorskie z dziennikarzami radiowej Trójki zaangażowanymi w projekt "Trójka dzieciom" oraz slam poetycki w wykonaniu Grzegorza Bruszewskiego. Z czytelnikami spotkają się też m.in. Julia Hartwig, Agnieszka Wolny-Hamkało, Katarzyna Herbertowa czy Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka sagi "Cukiernia Pod Amorem".

Wśród gości Warszawskiego Kiermaszu Książki będą także Mikołaj Łoziński, Antoni Libera, Marcin Sendecki, Jarosław Sokół, (autor książki "Czas honoru"), a także Małgorzata Strzałkowska (autorkę książki "Leśne głupki i coś"). W niedzielę odbędzie się tez spotkanie z autorami książki "Dryblując przez granice" - polsko-ukraińskiej antologii esejów dotyczących wpływu mistrzostw na życie mieszkańców polskich i ukraińskich miast-gospodarzy (m.in. Piotr Siemion i Zofia Dimitrijewicz).

"Kiermasz Książki nieprzypadkowo odbywa się na Rynku na Mariensztacie. Rynek to miejsce, gdzie w przeszłości odbywały się wydarzenia o charakterze literackim, rozrywkowym, kulturalnym. Kilkadziesiąt lat temu to miejsce tętniło życiem. Byłoby wspaniale przywrócić magię sennego dzisiaj Mariensztatu Warszawie i jej mieszkańcom. Rozbudowując Warszawski Kiermasz Książki czujemy, że może się on stać jednym z ulubionych plenerowych, literackich wydarzeń" - mówi Andrzej Matusiak dyrektor Stołecznej Estrady, jednego z organizatorów przedsięwzięcia.

Kiermaszowi towarzyszyć będą wystawy m.in. prezentująca sylwetkę zeszłorocznego laureata literackiego Nobla Tomasa Transtroemera, grafik z ekspozycji Teatru Lalka "Korczak i dzieci. Wspólnota życiem zapłacona" oraz fotografii propagujących akcję "Handel kobietami: STOP" (wystawę zorganizowano we współpracy z fundacją La Strada).

III Warszawski Kiermasz Książki organizowany jest przez firmę Murator Expo, Stołeczna Estrada oraz Urząd Miasta st. Warszawy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.