PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór o Muzeum Regionalne w Wiślicy

  • AW    2 października 2015 - 10:40
Spór o Muzeum Regionalne w Wiślicy
Siedziba Muzeum - Dom Długosza (fot.V0y7a2/wikimedia.org)

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z rozczarowaniem i niepokojem przyjęło informację, że Rada Gminy Wiślica odmówiła zgody na współprowadzenie przez MKiDN i samorząd województwa świętokrzyskiego Muzeum Regionalnego w Wiślicy.
Zaniepokojenie MKiDN wynika z faktu, że wiślickie muzeum opiekuje się - obecnie jedynie w ramach przydzielonych przez gminę środków - jednymi z najcenniejszych polskich zabytków, jakimi są średniowieczne podziemia pod Bazyliką kolegiacką Narodzenia Najświętszej Marii Panny, w których znajdują się pozostałości jednego z najstarszych w Polsce romańskich kościołów i odkryta w 1959 r. XII-wieczna unikatowa w skali światowej "płyta wiślicka" z przedstawieniem figuralnym, tzw. "orantów".

- Zabytki o nieocenionej wartości dla polskiego dziedzictwa kulturowego wymagają najwyższych standardów troski konserwatorskiej i adekwatnych do nich zasad udostępniania i interpretacji - podkreśla resort w komunikacie.

Resort i sejmik za, rada gminy przeciw

W zgodnej intencji władz województwa świętokrzyskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego miało być to zapewnione w ramach szczególnego trybu zakładającego w pierwszym etapie przekształcenie Muzeum Regionalnego w Wiślicy w instytucję współprowadzoną przez gminę i samorząd województwa, a w drugim - traktowanym jako docelowy - nadanie muzeum statusu oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach, które jest instytucją finansowaną i przez samorząd województwa świętokrzyskiego, i przez Ministra KiDN.

Plan ten jednogłośnie poparli radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, a MKiDN uzyskało pozytywną opinię Głównej Komisji Konserwatorskiej przy Generalnym Konserwatorze Zabytków.

Dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego, w oparciu o decyzję Sejmiku i silne wparcie ze strony MKiDN, wynegocjowano w 2015 r. porozumienie z gminą Wiślica, które usankcjonowałoby nowy status prawny wiślickiego muzeum i stworzyłoby podwaliny pod docelowe przejęcie go przez Muzeum Narodowe w Kielcach, a tym samym uzyskanie przez nie stabilnego źródła finansowania w oparciu o budżety zarówno samorządu, jak i resortu kultury.

MKiDN podaje, że nie może zaniechać działań mających na celu wyegzekwowanie od gminy realizowania przez prowadzone przez nią muzeum wszystkich obowiązków wskazanych w ustawie o muzeach, które w przypadku Wiślicy muszą być traktowane jako minimum niezbędne dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa bezcennej spuściźnie narodowej.

- Obecna decyzja Rady Gminy zamyka negocjacje i odrzuca de facto oferty samorządu i MKiDN. Ministerstwo nie mając wpływu na suwerenne decyzje samorządu gminy, wyraża jednak poważne zaniepokojenie faktem, że dotychczasowe działania i wola przeznaczenia z budżetu resortu kultury środków finansowych i organizacyjnych adekwatnych do rangi zabytku, którym opiekuje się wiślickie muzeum, zostały przez gminę zlekceważone - czytamy w komunikacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Rala , 2015-10-09 21:21:13

    Do O: Bardzo przepraszam ale w gminie nie ma nikogo z pslu.
  • O, 2015-10-03 11:33:01

    Jak ludzie od pługa mogą decydować o tysiącletnich zabytkach. Co to za kraj.