PARTNER PORTALU
  • BGK

Sposób na muzealne zwiedzanie - wolniej i ciekawiej

  • PAP    26 kwietnia 2012 - 11:23
Sposób na muzealne zwiedzanie - wolniej i ciekawiej

W ośmiu muzeach w całej Polsce w sobotę organizowany będzie Dzień Wolnej Sztuki. Akcja ma skłonić zwiedzających do zatrzymania się na dłużej przy wybranych przez placówki dziełach.
Według amerykańskich badań zwiedzający zatrzymują się przy obiekcie muzealnym na zaledwie osiem sekund. "Chcemy odmitologizować zwiedzanie muzeów. Ludzie mają wbite do głów, że kiedy wchodzą do takiej placówki, to muszą ją przebiec całą. Po kilku godzinach takiego maratonu są zmęczeni, głodni i źli i nic nie pamiętają. My chcemy pokazać, że zamiast szaleńczego biegu można obejrzeć kilka obiektów, zatrzymać się przy nich, pomyśleć" - powiedziała koordynatorka akcji w Polsce Zuzanna Stańska.

Każda z placówek goszczących Dzień Wolnej Sztuki wytypowała od czterech do sześciu dzieł. Przy każdym będą stały osoby, których celem będzie zachęcenie do obejrzenia i zastanowienia się nad wybranym dziełem.

W Dniu Wolnej Sztuki weźmie udział osiem muzeów: Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Narodowe w Poznaniu, MOCAK w Krakowie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Narodowe w Krakowie (sześć oddziałów).

W Muzeum Narodowym w Krakowie będzie można zatrzymać się m.in. przed "Zielnikiem" Aliny Szapocznikow, "Szałem" Władysława Podkowińskiego czy "Otruciem królowej Bony" Jana Matejki. W Poznaniu zwiedzający zobaczą m.in. "Portrety" Stanisława Ignacego Witkiewicza i "Portret żony" Konrada Krzyżanowskiego, w Łodzi "Pamiątkę I Komunii św." Mirosława Bałki, w Zachęcie "Schody" Moniki Sosnowskiej i instalacje Roberta Rumasa i Piotra Wyrzykowskiego "Kopiści butów".

Początek godzinnej akcji w sobotę o g. 12. Wstęp jest wolny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.