PARTNER PORTALU
  • BGK

Spotkania dla dorosłych i dla dzieci

  • PAP    19 października 2011 - 13:48

Spektakle dla dzieci i dorosłych, przygotowane przez sceny z sześciu krajów, zobaczą widzowie 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania, który w sobotę rozpocznie się w Toruniu. W ciągu siedmiu dni pokazanych zostanie aż 27 przedstawień.
Jak poinformował Zbigniew Lisowski, dyrektor festiwalu i zarazem toruńskiego teatru "Baj Pomorski", do konkursu zakwalifikowano 15 przedstawień w wykonaniu 13 teatrów.

Wzorem ubiegłego roku sztuki pokazywane będą w dwóch odrębnych nurtach adresowanych do dzieci i dorosłych.

W tym roku do Torunia zjadą twórcy teatralni z Czech, Słowacji, Włoch, Kanady i Niemiec. Obok zagranicznych gości wystąpią polskie sceny lalkowe z Warszawy, Białegostoku, Lublina, Opola, Łodzi i Supraśla.

Festiwalowe jury podzielono na dwie grupy: profesjonalną oraz dziecięcą. Jurorzy przyznają dwie nagrody główne oraz wyróżnienia za reżyserię, scenografię, muzykę, animację oraz nagrody aktorskie.

Tradycyjnie festiwal rozpocznie w sobotę parada uczestników ulicami Starego Miasta w Toruniu do siedziby teatru "Baj Pomorski". Podczas zaplanowanej na niedzielę gali otwarcia pokazany zostanie (poza konkursem) najnowszy spektakl gospodarzy - "Makbet" w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Przedstawienie adresowane jest do starszej młodzieży i widzów dorosłych.

Jak podkreślił sam Lisowski, wybór tytułu na inaugurację podyktowany był specyfiką tegorocznej edycji festiwalu, która koncentruje się na dylematach współczesności, "świecie bez Boga, ludzkich słabościach i kondycji współczesnego człowieka".

Ważne pytania na temat egzystencji dominują m.in. w "Końcówce" Becketta, którą pokaże Teatr Andersena z Lublina i "Księżniczce Anginie", zrealizowanej przez Białostocki Teatr Lalek na motywach prozy Rolanda Topora.

Wyjątkową pozycją będzie widowisko "Putin na nartach", wystawiane przez czeskie Divadlo Lisen. Spektakl zbudowano z fragmentów blogów dotyczących tragedii w Biesłanie i Dubrowce oraz książki zamordowanej rosyjskiej dziennikarki - Anny Politkowskiej.

Cykl spektakli dla dzieci otworzy w sobotę "Daszeńka" warszawskiego Teatru Lalka. "Obserwujemy tu dom z perspektywy psa, szczeniaka; widzimy jak miłość może zmieniać ludzkie życie" - podkreślił Lisowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.