PARTNER PORTALU
  • BGK

Spotkanie z książką w kieleckim muzeum

  • PAP    17 września 2012 - 21:00
Spotkanie z książką w kieleckim muzeum

Na wystawy "Książka zabawka - wczoraj i dziś" oraz "Opowieści", czyli na spotkanie z książką edukacyjną sprzed blisko 200 lat, wycinankami i malowankami PRL, a także współczesnymi wydawnictwami zaprasza od wtorku Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Wystawy "Książka zabawka - wczoraj i dziś" oraz "Opowieści" są przeznaczone dla widzów w każdym wieku. Jak poinformowała Anna Myśliwiec, kurator wystaw, będzie można zobaczyć dawne i współczesne wydawnictwa z pogranicza książki i zabawki.

Rozkładane książki przestrzenne, wydawnictwa dźwiękowe, książki z ruchomymi częściami, grami, wycinankami, zagadkami czy efektami w technice 3D to tylko część zbiorów. W muzealnej Galerii "Abrakadabra" zagoszczą także unikatowe książki autorstwa Katarzyny Szpilkowskiej.

"Bardzo ciekawą książką będzie +Assarmot. Zabawa historyczna ułożona dla dzieci przez Autorkę Pamiątki po dobrej matce Klementyny z Tańskich Hoffmanowej z 1851 roku. To gra, która została wydana podczas zaborów. Zawiera ona planszę i wiele informacji dotyczących historii Polski" - powiedziała Anna Myśliwiec.

Wystawa stworzona ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz osób prywatnych, pokazuje nie tylko historyczne wydawnictwa. Można będzie na niej zobaczyć także współczesne książki przestrzenne autorstwa tworzącego w Anglii Jana Pieńkowskiego, Roberta Sabudy czy Davida A. Cartera. To trójwymiarowe konstrukcje, wykorzystujące mechanizm otwierania zgiętej kartki papieru.

Powrotem do dzieciństwa dla obecnych trzydziesto- i czerddziestolatków jest bogata kolekcja wycinanek i malowanek z okresu PRL-u.

"Wystawa nie ogranicza się tylko do oglądania książek w gablotach. Ma też interaktywną część, w której rodzice mogą usiąść z dziećmi, wspólnie poczytać książki, zająć się wycinankami czy malowankami" - dodała Myśliwiec.

Wystawy książek będą miały wernisaż we wtorek o godzinie 17 w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. Od września do listopada zwiedzający wystawy będą mogli brać udział w warsztatach plastycznych prowadznych przez Katarzynę Szpilkowską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.