Spotkanie z muzyką Ludwiki Groppler

Koncertu utworów Ludwiki Groppler i wspomnień o tej zapomnianej kompozytorce skoligaconej z kieleckim rodem Jarońskich można posłuchać w sobotę w Kielcach w dawnym pałacu biskupów krakowskich.

– Postać tej niezwykłej kobiety przybliżą słuchaczom Małgorzata i Jerzy Jarońscy – kuzyni Ludwiki Groppler. Jej kompozycje oraz utwory jej szwagra Feliksa Jarońskiego wykona na fortepianie Aureliusz Mendera – poinformował Artur Rakowski w imieniu Muzeum Narodowego w Kielcach.

Ludwika Groppler (1834-1907, z domu Głowacka) była wszechstronnie wykształcona. Jako pianistka komponowała polonezy, mazurki, walce, menuety, tańce chorwackie, gawoty i barkarole. Część jej kompozycji została wydana w zbiorze „Niezapominajki polskie”, który ukazał się w Konstantynopolu. – Utwory przyjęto z wielkim uznaniem – zaznaczył Rakowski.

Kompozytorka urodziła się prawdopodobnie w Krakowie, a zmarła w Stambule. Była siostrą malarza Jana Nepomucena Głowackiego, Anastazji Hadziewiczowej – żony malarza Rafała Hadziewicza, a także Stefanii Jarońskiej – żony kompozytora Feliksa Jarońskiego. Jako nastolatka opiekowała się podczas Powstania Krakowskiego 1846 roku osobami, które przedarły się przez kordon i w Krakowie szukały azylu.

Mąż Ludwiki Henryk Groppler, cioteczny brat Jana Matejki – bogaty przemysłowiec, należał do spółki wielkiego przedsiębiorstwa kopalń marmurów, gipsu i boracytu na południowym brzegu Morza Marmara w Azji Mniejszej. Od ok. 1850 r. Gropplerowie mieszkali w Konstantynopolu.

Ich dom – nazywany tam ambasadą Polski – był centrum spotkań Polonii w Turcji, głównym ośrodkiem życia polskiego. Bywali w nim m.in.: Adam Mickiewicz, Karol Brzozowski, Jan Matejko z żoną, Jan Styka i Henryk Sienkiewicz.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Faktycznie, to piękne spotkanie z muzyką Ludwiki Groppler ; na żywo i z płyt - ciekawa iprelekcja doskonały nastrój , świetne prowadzenie.
Sceneria niesłychana; gobeliny obrazy w (pierwzej) Sali Prałątów dawnego Pałacu Biskupów.
Potem było spotkanie z rodziną Państwa Jarońskich.
... Bardzo fajnie; prawie do 20 - tej.
Zbieram teksty do tych wystąpień, aby uzupełnić trochę zdjęć na blogu;

Notatnik Pascala


rozwiń

PascalAlter, 2011-03-30 02:19:58 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE