PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprzęt do akcji kryzysowych dla strażaków za 2,6 mln zł

  • PAP    6 lipca 2011 - 17:34
Sprzęt do akcji kryzysowych dla strażaków za 2,6 mln zł

Łódzcy strażacy wzbogacili się o specjalistyczny sprzęt, który będzie mógł być wykorzystywany w czasie akcji przeciwpowodziowych, ale także innych zdarzeń kryzysowych w regionie.
Jesienią mają otrzymać siedem nowoczesnych pomp o wysokiej wydajności wartych 2,4 mln zł.

Porozumienie dotyczące użyczenia strażakom specjalistycznego sprzętu podpisali w środę marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień i Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej w Łodzi nadbryg. Andrzej Witkowski.

Wartość sprzętu, który pochodzi m.in. z magazynów przeciwpowodziowych województwa, to ponad 2,67 mln zł.

Zdaniem marszałka województwa to jedno z pierwszych tego typu porozumień w Polsce. „Skracamy w ten sposób drogę między sytuacją kryzysową a użyciem sprzętu.

Powierzamy go specjalistom, umożliwiamy w ten sposób też ćwiczenia, przygotowanie się do reagowania. Umożliwi to też bardziej uniwersalne wykorzystanie tego sprzętu” – powiedział Stępień.

Strażacy otrzymali m. in. cztery komplety oświetlenia „balonowego”. Lampy balonowe służą do oświetlania miejsc prowadzenia działań ratowniczych oraz wszelkich tymczasowych miejsc prowadzenia działań w terenie. Cztery balony są w stanie oświetlić teren o pow. 1 ha.

Ratownicy otrzymali także cztery namioty pneumatyczne ogrzewane, z oświetleniem i osprzętem, mogące służyć do ochrony ewakuowanej ludności czy udzielania pierwszej pomocy medycznej, pięć łodzi ratowniczych motorowych oraz 20 sztuk najaśnic ksenonowych z masztami.

Rozpoczęła się też procedura przetargowa na zakup siedmiu pomp samojezdnych wysokiej wydajności o wartości ok. 2,4 mln zł, których zakup sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Urządzenia mogą wypompować nawet 5 tys. litrów wody na sekundę i pozwalają nie tylko na usuwanie wody, ale i zapobiegają jej gromadzeniu.

Mają one trafić do łódzkich strażaków w październiku tego roku; obecnie dysponują oni dwiema tak wydajnymi pompami.

„Ten sprzęt będzie na stałe w jednostkach PSP i to spowoduje, że będziemy go mogli użyć także w innych sytuacjach. To sprzęt nie tylko do samych akcji powodziowych, ale będzie można go użyć do innych akcji kryzysowych” – podkreślił szef łódzkich strażaków nadbryg. Andrzej Witkowski.

W tym roku Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi ma wydać ponad 32,5 mln zł (większość to środki WFOŚiGW) na utrzymanie oraz inwestycje z zakresu budowy urządzeń melioracyjnych i wodnych.

Najważniejsza inwestycja to budowa zbiornika wodnego w Smardzewie na Warcie, w gminach Sieradz i Wróblew. Jego budowa ma się zakończyć w przyszłym roku, a jej koszt to 20,6 mln zł.

W tym roku oddany został już do użytku jaz Jeżew zlokalizowany na rzece Ner w gminie Zadzim. Koszt jego budowy wyniósł 3 mln zł.
Ze środków unijnych zmodernizowanych w najbliższych latach ma zostać także ponad 36 km wałów przeciwpowodziowych, w większość w okolicach Sieradza.

W tym roku rozbudowane mają zostać także cztery wojewódzkie magazyny przeciwpowodziowe, w których obecnie zgromadzono ponad 220 tys. worków, 230 zapór przecipowodziowych i kilkadziesiąt pomp.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.