PARTNER PORTALU
  • BGK

Śremska biblioteka dostała laptop, rzutnik i komputery

  • www.tydzien.net.pl (Zuzanna Tomczyk)    11 października 2011 - 11:41
Śremska biblioteka dostała laptop, rzutnik i komputery

Śremska biblioteka publiczna skorzysta ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Otrzyma m.in. laptop, rzutnik multimedialny i komputery do filii w Pyszącej i Niesłabinie.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Śremie jest biblioteką wiodącą w drugiej edycji Programu Rozwoju Bibliotek (bibliotekami partnerskimi są: Biblioteka Publiczna Centrum Kultury w Książu Wielkopolskim i Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Miłosławiu).

Program ten jest przedsięwzięciem ogólnopolskim. Jego głównym celem jest wsparcie bibliotek działających w małych miastach i na wsiach. Dzięki temu projektowi powstają nowoczesne i aktywne biblioteki, które następnie wspierają mieszkańców w ich uczestnictwie w życiu społecznym i gospodarczym.

Program Rozwoju Bibliotek koordynowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Budżet tej organizacji opiewa na sumę 28 milionów dolarów.

Fundusze te z kolei pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates. Środki pieniężne przeznaczane są głównie na sprzęt informatyczny, który trafia później do bibliotek, cykl praktycznych szkoleń dla jej pracowników, promocję, czy wzmacnianie środowiska bibliotecznego.

Program rozpoczął się w 2009 roku. Zaplanowano, że potrwa aż pięć lat, czyli zakończy się w 2013. W tym czasie swoim zasięgiem obejmie ponad połowę małych bibliotek, zarówno na wsi, jak i w mniejszych miastach. Szacuje się, że będzie to ponad 3300 bibliotek.

Śremska biblioteka, która zdecydowała się wziąć udział w programie, na pewno nie narzeka na podjętą decyzję. Dzięki projektowi biblioteka otrzyma laptop, rzutnik multimedialny wraz z ekranem.

Biblioteczne filie, znajdujące się w Pyszącej i Niesłabinie otrzymają po dwa zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem. Ponadto wszystkie ośrodki biblioteczne, a więc biblioteka główna i jej filie na Jezioranach, w Pyszącej, Błociszewie, Wyrzece i Niesłabinie zostaną wyposażone w tak zwane urządzenia wielofunkcyjne, pozwalające drukować, skanować, kopiować i faksować, a także cyfrowe aparaty fotograficzne.

Dodatkowo firma Microsoft przekaże śremskiej bibliotece publicznej oprogramowanie, którego łączna wartość rynkowa wynosi ponad 10 tysięcy dolarów.

Dzięki udziałowi w Programie Rozwoju Bibliotek pracownicy biblioteki będą mogli skorzystać z osiemnastu dni specjalistycznych szkoleń informatycznych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.