PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadion Energa Gdańsk: Dwie firmy walczą o zagospodarowanie terenu

  • PAP/MN    6 maja 2017 - 10:34
Stadion Energa Gdańsk: Dwie firmy walczą o zagospodarowanie terenu
Stadion w Gdańsku został oddany do użytku 19 lipca 2011 roku. (fot. wikipedia/CC BY-SA 3.0)

Dwie oferty wpłynęły na konkurs dotyczący zagospodarowania terenu przy Stadionie Energa Gdańsk.
• Konkurs ogłosiło miasto, które chce, by na liczącej prawie 4,7 hektara działce powstały obiekty związane ze sportem, rekreacją i innymi formami spędzania czasu wolnego.

• Do czasu wyboru jednej z dwóch ofert, ani samorząd, ani żaden z dwóch podmiotów nie zdradzają, jaki mają pomysł na zagospodarowanie terenu.

• Teren ulokowany jest pomiędzy pasem nadmorskim a ścisłym centrum Gdańska.

Jak poinformował Michał Piotrowski z Referatu Prasowego gdańskiego magistratu oferty złożyły: konsorcjum, którego liderem jest Premiowy Fundusz Inwestycyjny Future S.A. z siedzibą we Wrocławiu (odpowiedzialne między innymi za realizację wrocławskiego Afrykarium) oraz ADV POR Property Investment S.A. Spółka komandytowa z siedzibą w Warszawie (realizująca multifunkcyjne obiekty handlowe na terenie całej Polski).

Obie oferty zostały pozytywnie zweryfikowane pod względem formalnym. "Teraz komisja konkursowa szczegółowo zapozna się z merytoryczną częścią obu ofert i do końca maja wyda rekomendację, który podmiot powinien zostać zaproszony do drugiego etapu konkursu, tj. do negocjacji warunków i koncepcji przyszłej inwestycji" - poinformował Piotrowski w komunikacie.

Jak zaznaczył, negocjacje z wybranym partnerem rozpoczną się we wrześniu br. Do tego czasu wybrany inwestor będzie miał za zadanie opracować szczegółową dokumentację inwestycji, w tym harmonogram, koncepcję architektoniczną oraz biznesplan przedsięwzięcia.

Czytaj też: Stadiony i hale: budowanie obiektów sportowych ciągle ma sens, ale trzeba to robić z głową

Przynajmniej do czasu wyboru jednej z dwóch ofert, ani samorząd, ani żaden z dwóch podmiotów nie zdradzają, jaki mają pomysł na zagospodarowanie terenu przy stadionie. Przedstawiciele PFI Future ujawnili jedynie, że ich oferta obejmuje m.in. stworzenie oceanarium.

Zgodnie z założeniami konkursu, wyłonionemu w nim podmiotowi zostanie powierzona budowa oraz zarządzanie powstałymi obiektami.

Samorząd widziałby w tym miejscu obiekty sportowo-rekreacyjne, w tym np. park rozrywki, aqua park, centrum odnowy biologicznej i medyczne, czy obiekty hotelowe.

Wolna od zabudowań działka, będąca przedmiotem postępowania, położona jest na terenie dzielnicy Letnica, w bezpośrednim sąsiedztwie Stadionu Energa Gdańsk oraz centrum wystawienniczo-konferencyjnego AmberExpo.

Teren ulokowany jest pomiędzy pasem nadmorskim a ścisłym centrum Gdańska. Dzięki połączeniom tramwajowym, autobusowy i Szybkiej Kolei Miejskiej działka jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami miasta. Otwarty przed rokiem tunel pod Martwą Wisłą zapewnia sprawny dojazd do trasy E7 łączącej Gdańsk z Warszawą, a - oddana w ostatnich latach rozbudowana ul. Słowackiego pozwala łatwo dojechać do gdańskiego lotniska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.