PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadnina koni w Janowie Podlaskim obchodzi 200-lecie

  • PAP/AT    10 maja 2017 - 06:34
Stadnina koni w Janowie Podlaskim obchodzi 200-lecie
Stadnina w Janowie Podlaskim, należąca obecnie do Agencji Nieruchomości Rolnych, była pierwszą państwową hodowlą koni na ziemiach polskich (fot.pixabay.com)

Znana w świecie z aukcji koni arabskich czystej krwi stadnina w Janowie Podlaskim (Lubelskie) obchodzi 200-lecie istnienia.
• Obchody rocznicy rozpoczną się w sobotę (13 maja)

• Jubileuszowe imprezy będą organizowane do końca roku.

• Głównym punktem jubileuszowych obchodów będzie w sierpniu doroczne Święto Konia Arabskiego.

W sobotę odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca jubileusz 200-lecia stadniny i złożone będą kwiaty przy popiersiu byłego wieloletniego dyrektora stadniny, Andrzeja Krzyształowicza - poinformował prezes stadniny w Janowie Podlaskim Sławomir Pietrzak.

Będzie można zobaczyć paradę najpiękniejszych koni arabskich tu hodowanych, a także prezentację wybranych koni z innych polskich stadnin należących do Agencji Nieruchomości Rolnych. W niedzielę zaplanowano paradę koni angloarabskich z janowskiej stadniny.

Głównym punktem jubileuszowych obchodów będzie w sierpniu doroczne Święto Konia Arabskiego. W Janowie Podlaskim gościć będą przedstawiciele najważniejszych stadnin z różnych stron świata, kupcy, hodowcy i miłośnicy koni. Odbędzie się słynna aukcja Pride of Poland oraz Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Przewidziano wyścigi i zawody konne, kiermasze sprzętu oraz akcesoriów jeździeckich.

Program jubileuszowych obchodów przewiduje także m.in. konferencje naukowe poświęcone hodowli koni arabskich, małopolskich i angloarabskich, zawody w różnych konkurencjach jeździeckich oraz prezentacje koni z Janowa Podlaskiego na warszawskim torze wyścigowym na Służewcu i wrocławskim - Partynice.

Stadnina w Janowie Podlaskim, należąca obecnie do Agencji Nieruchomości Rolnych, była pierwszą państwową hodowlą koni na ziemiach polskich. Założona została w 1817 r. przez Radę Administracyjną Królestwa Polskiego z zadaniem odbudowy pogłowia koni dobrej krwi, przetrzebionych w okresie wojen napoleońskich. Do wybuchu I wojny światowej stadniną kierowali urzędnicy carscy. W 1914 r. konie z janowskiej stadniny zostały wywiezione w głąb Rosji.

W okresie II Rzeczypospolitej stadnina w Janowie Podlaskim została odtworzona, a pochodzące z niej konie służyły do masowej hodowli dla potrzeb polskiej kawalerii. W czasie II wojny światowej z kolei Niemcy ewakuowali konie w okolice Kolonii, skąd wróciły do Polski w 1946 r., a od 1950 r. kilkadziesiąt z nich znowu znalazło się w Janowie, gdzie odbudowano zniszczone stajnie.

Po wojnie Janów Podlaski wyrósł na czołowy w świecie ośrodek hodowli koni arabskich, czego potwierdzeniem są liczne nagrody zdobywane na renomowanych pokazach oraz wysokie ceny sprzedawanych koni. W 1981 r. na aukcji w Janowie Podlaskim ogier El Paso uzyskał cenę 1 mln dolarów, a w 1985 r. na aukcji zorganizowanej w USA klacz Penicylina z Janowa została sprzedana za 1,5 mln dolarów. W 2015 r. klacz Pepita została wylicytowana na aukcji w Janowie Podlaskim za 1,4 mln euro.

Dziś głównym zadaniem stadniny nadal jest podnoszenie poziomu hodowli koni arabskich w Polsce i utrzymywanie wysokiej marki na rynku światowym - podkreślił Pietrzak.

Stadnina to dziś ponad 1,5 tys. hektarów łąk i pastwisk, 16 stajni, ponad 300 koni czystej krwi arabskiej, około 120 angloarabów, a także 700 sztuk bydła mlecznego.

"Produkcja mleka zapewnia stadninie płynność finansową, bo daje stałe dochody. Sprzedaż koni nie jest tak regularna. Spółka nie ma problemów finansowych, zarówno w ubiegłym roku, jak i rok wcześniej wynik był dodatni" - zaznaczył prezes janowskiej stadniny.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.