PARTNER PORTALU
  • BGK

Starosta podejrzany o ujawnienie chronionych danych

  • aw/PAP    8 czerwca 2017 - 10:02
Starosta podejrzany o ujawnienie chronionych danych
Za zarzucany czyn grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności (fot.pixabay)

Zarzut ujawnienia osobom nieuprawnionym chronionych danych dotyczących m. in. zabiegów leczniczych pacjentki szpitala, postawiła prokuratura staroście opatowskiemu, Bogusławowi W. Mężczyzna nie przyznał się i odmówił składania wyjaśnień.
Jak przekazał w komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Daniel Prokopowicz, Bogusław W. jest podejrzany o ujawnienie danych m.in. o miejscu zameldowania i zabiegach leczniczych pacjentki opatowskiego szpitala, które "uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych jako funkcjonariusz publiczny, przez co naraził na szkodę prawnie chroniony interes pacjentki i osób dla niej najbliższych".

Starosta usłyszał zarzut, a za zarzucany mu czyn grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma związek z wydarzeniami na sesji rady powiatu opatowskiego w sierpniu 2016 r. Podczas sesji radni powiatowi, głównie z PiS, wezwali starostę - działacza PSL - do dymisji ze stanowiska. Krytykowali wówczas decyzję o dzierżawie miejscowego szpitala prywatnej spółce, która w ich opinii źle zarządza placówką. Kilka tygodni wcześniej w lecznicy zmarła młoda kobieta po cesarskim cięciu.

Starosta mówił na sesji, że nie poda się do dymisji, a odniesie się do sprawy dopiero po otrzymaniu wyników kontroli prowadzonych w szpitalu przez Narodowy Fundusz Zdrowia i prokuratora. Przywoływał dokumenty z kontroli NFZ w 2015 r., która nie wykazała nieprawidłowości w funkcjonowaniu lecznicy pod zarządem nowej spółki.

Podczas sesji starosta cytował też protokół z kontroli konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie położnictwa i ginekologii, który badał w połowie 2016 r. - po śmierci pacjentki - funkcjonowanie oddziału ginekologiczno-położniczego w lecznicy. Przytoczenie przez starostę szczegółów z zapisów stanu medycznego pacjentki, wywołało oburzenie części radych i obecnej na sali publiczności.

Właśnie sprawa ujawnienia danych tej pacjentki podczas sesji, jest przedmiotem postępowania prokuratury, w którym zarzut usłyszał starosta.

Sprawę śmierci pacjentki opatowskiego szpitala - na podstawie zawiadomienia dyrekcji lecznicy - bada Prokuratura Regionalna w Krakowie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.