PARTNER PORTALU
  • BGK

Starostwo liczy na turystów z białoruskiego parku

  • PAP    16 czerwca 2015 - 16:36

Starostwo hajnowskie zachęca turystów do odwiedzenia na Białorusi parku narodowego "Biełowieżskaja Puszcza", do czego nie jest już potrzebna wiza. Władze powiatu uważają, że uatrakcyjni to także ofertę polskich organizatorów turystyki w polskiej części puszczy.
Bez wizy - a z przepustką - do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej na polsko-białoruskim, turystycznym przejściu granicznym Białowieża-Piererow można przejść pieszo lub rowerem od piątku 12 czerwca. Nie jest potrzebna wiza, strona białoruska po rejestracji wydaje przepustkę. Pobyt w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej jest możliwy na tej podstawie do trzech dni. Można się poruszać w wyznaczonych miejscach.

O tym, co dokładnie trzeba zrobić, by bez wizy przekroczyć granicę w Puszczy Białowieskiej przedstawiciele białoruskiego Państwowego Parku Narodowego "Biełowieżskaja Puszcza" mówili we wtorek na spotkaniu w starostwie powiatowym w Hajnówce. W spotkaniu wzięli m.in. udział lokalni samorządowcy oraz organizatorzy turystyki. Główny cel spotkania to popularyzacja wiedzy na temat ruchu bez wiz.

Starosta hajnowski Mirosław Romaniuk powiedział, że władze powiatu oraz puszczańskie gminy i podmioty zajmujące się turystyką liczą, że możliwość odwiedzenia białoruskiej części Puszczy Białowieskiej spowoduje, że oferta turystyczna po polskiej stronie jeszcze bardziej zyska na atrakcyjności.

Rozwijają turystykę transgraniczną

 

Podkreślił, że powiat hajnowski od dawna współpracuje z sąsiadującymi rejonami na Białorusi: Prużanami, Kamieńcem czy rejonem Swisłoczy. Działa Euroregion Puszcza Białowieska. Romaniuk dodał, że od lat trwają też starania o rozwój turystyki transgranicznej. Realizowane są różne wspólne projekty, które mają temu służyć.

Promocji ruchu bezwizowego na przejściu Białowieża-Piererow będzie służył w najbliższy weekend (20-21 czerwca) polsko-białoruski rajd rowerowy do parku "Biełowieżskaja Puszcza". To impreza skierowana do przedstawicieli różnych podmiotów zajmujących się turystyką w powiecie hajnowskim, by zapoznali się z ofertą na Białorusi. Chodzi też o promocję Puszczy Białowieskiej i turystyki rowerowej. W ciągu dwóch dni pobytu na Białorusi uczestnicy rajdu pokonają na rowerach liczącą ok. 70 km trasę. Rajd organizuje starostwo hajnowskie wspólnie z parkiem "Biełowieżskaja Puszcza" w ramach projektu "Rozwój turystyki aktywnej i branży turystycznej w ujęciu transgranicznym" współfinansowanego z UE.

W pierwszy weekend obowiązywania złagodzonych zasad, z możliwości przekroczenia granicy bez wizy skorzystało łącznie 51 osób - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz. Największa 29-osobowa grupa zorganizowana była w piątek, tuż po uroczystości na przejściu Białowieża-Piererow. W sobotę granicę z przepustką zamiast wizy przekroczyło 7 osób, w niedzielę 15. W poniedziałek nikt z takiej możliwości nie korzystał.

Starosta Mirosław Romaniuk uważa, że z każdym kolejnym dniem i tygodniem ten ruch będzie coraz większy. Dodał, że organizatorzy turystyki umieszczają w swoich ofertach i propozycjach dla turystów także odwiedziny w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej lub się do tego przygotowują. Samorządy liczą, że za rozwojem turystyki pójdzie również rozwój gospodarczy, bo turystyka to jego podstawa. "Mamy nadzieję, że te ułatwienia to nowy krok, nowa jakość współpracy i turystyki transgranicznej" - powiedział Romaniuk. Uważa, że procedura bezwizowa jest "prosta, ale trzeba się jej nauczyć".

Aby bez wizy przekroczyć granicę w Puszczy Białowieskiej trzeba zarejestrować się na stronie www.npbp.brest.by oraz wypełnić wniosek. Potem turysta czeka na odpowiedź na wniosek, która ma nadejść na wskazany przez niego adres mailowy. Po weryfikacji wniosku wydawana jest przepustka. Dokument należy wydrukować i w wyznaczonym w przepustce terminie zgłosić się na przejście Białowieża-Piererow, także z paszportem i ubezpieczeniem. Ubezpieczenia mają być do kupienia od 19 czerwca w trzech punktach w Białowieży: w PTTK oraz w dwóch hotelach: Żubrówka i Białowieski. Koszt tego ubezpieczenia, to 8 zł za 3 dni pobytu.

W białoruskiej części Puszczy Białowieskiej można się poruszać jedynie po określonych, wyznaczonych szlakach. Ta strefa jest oznaczona specjalnymi tablicami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.