PARTNER PORTALU
  • BGK

Statki wycieczkowe w woj. lubuskim przewiozły więcej pasażerów

  • PAP/PSZ    22 listopada 2017 - 16:32
Statki wycieczkowe w woj. lubuskim przewiozły więcej pasażerów
Rzeka Odra (fot. Shutterstock)

22 tys. osób pływało w tym sezonie po Odrze na pokładach samorządowych statków turystycznych „Laguna” i „Zefir”. Oba kursowały po środkowym odcinku rzeki; wypływały w rejsy ponad 600 razy - poinformował prezes Stowarzyszenia Odra dla Turystów Łukasz Kozłowski.
• Bliźniacze statki mają 25 metrów długości i mogą zabrać na pokład po około 90 pasażerów i kilkanaście rowerów.

• Budowa statków została dofinansowana z funduszy unijnych.

• Obie jednostki powrócą na Odrę z początkiem kwietnia 2018 r.

W zeszłym roku statki przewiozły niespełna 22 tys. turystów, w tym roku o około 200 więcej, a w 2015 - blisko 14 tys.

"Kolejny, czwarty już sezon wodniacki dobiegł końca. +Laguna+" i +Zefir+ zacumowały w nowosolskim porcie. Zima to dla jednostek czas konserwacji, bieżących napraw i serwisów technicznych" - powiedział PAP Kozłowski. Dodał, że w tym sezonie "do dyspozycji mieliśmy dziewięć portów oraz dodatkowo 10 tzw. małych przystani".

Prezes ocenił, że oferta rejsów Stowarzyszenia była bogata. Obok tradycyjnych, codziennych rejsów organizowane były też tematyczne, np. z muzyką country, koncertami jazzowymi czy pokazami tańca towarzyskiego; były także szanty, rejsy do winnic, możliwość degustacji lokalnych potraw. Nie zabrakło specjalnej oferty dla dzieci i młodzieży.

"Równolegle do pracy nad ofertą stricte wodniacką, staramy się na wielu płaszczyznach popularyzować Odrę, jej walory turystyczne oraz turystykę wodniacką w szerszym znaczeniu, dlatego w sezonie 2017 wyszliśmy z kilkoma ciekawymi inicjatywami, nie do końca związanymi z samym pływaniem - m.in. stworzyliśmy intuicyjną i prostą w obsłudze turystyczną mapę Doliny Środkowej Odry" - wyjaśnił Kozłowski.

Jego zdaniem mijający sezon był dla Stowarzyszenia bardzo intensywny. "Odra, jak co roku nie rozpieszczała swoim poziomem, co jednak nie przeszkodziło nam w poprawieniu wyników. Tendencje pokazują, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest coraz większe, a żegluga, jak i cała turystyka związana z wodą, ma przed sobą naprawdę dobry czas" - mówił.

Kozłowski zapowiedział, że wraz z początkiem kwietnia obie jednostki powrócą na Odrę.

Bliźniacze statki mają 25 metrów długości i mogą zabrać na pokład po około 90 pasażerów i kilkanaście rowerów. Linia Środkowej Odry jest podzielona na dwie części. "Zefir" obsługuje porty rzeczne między Krosnem Odrzańskim a Kostrzynem nad Odrą, a "Laguna" pływa między portami w Głogowie i Cigacicach.

Członkami Stowarzyszenia Odra dla Turystów z siedzibą w Nowej Soli są samorządy: Nowej Soli (miasta i gminy wiejskiej), Bytomia Odrzańskiego, Sulechowa, Krosna Odrzańskiego, Słubic, Kostrzyna nad Odrą, Górzycy, Głogowa (woj. dolnośląskie), Siedliska, Otynia, Bojadeł, Zaboru, Czerwieńska i Cybinki.

Budowa statków wycieczkowych została dofinansowana z funduszy unijnych. W ramach rozwijania turystycznej infrastruktury na Odrze, dzięki wsparciu UE, powstało 10 małych przystani rzecznych zarządzanych przez samorządy. Wcześniej zmodernizowano porty w Nowej Soli i Bytomiu Odrzańskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.