PARTNER PORTALU
  • BGK

Statystyczne wątpliwości na Śląsku

  • wer    29 sierpnia 2011 - 12:19
Statystyczne wątpliwości na Śląsku

Okazuje się, że liczby nie zawsze mówią prawdę. Wątpliwości wzbudziły te dotyczące ilości zieleni na Śląsku, bo uznane przez Górnośląski Związek Metropolitalny za najmniej zielone miasto Siemianowice Śląskie, nie zgadzają się z werdyktem.
W przeprowadzonym niedawno przez Górnośląski Związek Metropolitalny zestawieniu najbardziej zazielenionych miast katowickiej aglomeracji, zwyciężyły Katowice i Mysłowice.

Czytaj też: Zielona strona Metropolii Silesia
 
Według przedstawionych przez GZM danych w Katowicach lasy i parki zajmują 47 proc. powierzchni stolicy województwa śląskiego, w Mysłowicach 45 proc., z kolei najmniej zieleni jest w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach (kolejno 1,5 proc. i 5.1 proc.).

Ów ranking okazał się sporym zaskoczeniem dla uplasowanych na ostatnim miejscu Siemianowic Śląskich. - Zestawienie GZM jest dla nas bardzo niemiłą i niezrozumiałą niespodzianką - podkreśla Michał Tabaka, rzecznik prasowy urzędu miasta. - Udział terenów zielonych szacuje się na 45 % powierzchni miasta, co pod tym względem stawia Siemianowice Śląskie na jednym z czołowych pozycji w aglomeracji katowickiej. Staw Rzęsa, staw Brysiowy, Park Miejski, Lasek Bytkowski, czu siemianowickie pole golfowe to tylko niektóre miejsca, które swym urokiem mogą pozytywnie zaskoczyć. Tylko, że stricte lasów jest u nas nieco mniej i chyba to rzutowało na pełną ocenę. Jeżeli tak, to jest ona po prostu niekompletna - podsumowuje.

Rozgoryczenie z Siemianowic Śl. można zrozumieć, jeśli uświadomimy sobie, że akurat to, czy gmina ma lasy lub ich nie ma nie specjalnie zależy od aktywności samorządu. Ranking - taki jak przygotowany przez GZM - rzutuje jednak na ocenę lokalnych władz.

Czytaj też: Dlaczego warto grać w zielone?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • buła, 2011-08-30 14:45:40

    Możliwości sprostowania należałoby szukać raczej w GZM. Choć wg ich kryteriów wszystko jest w porządku. Zresztą, kogo obchodzi taka dziura jak Siemce. Miały wygrać Katowice i wygrały :-)
  • siemion, 2011-08-30 13:29:27

    coś kłamliwie przedstawiliście ten ostatni artykuł... wypada teraz sprostować?