PARTNER PORTALU
  • BGK

Stoki narciarskie: Blisko 1,5 tys. wypadków podczas ferii

  • PAP/AT    27 lutego 2018 - 10:03
Stoki narciarskie: Blisko 1,5 tys. wypadków podczas ferii
Najczęściej miłośnicy białego szaleństwa podczas wypadków doznawali uszkodzeń rąk i nóg oraz i urazów głowy (fot.pixabay.com)

TOPR odnotowało 1495 wypadków narciarskich i snowboardowych podczas zimowych ferii na podtatrzańskich stokach narciarskich. Ponad 1,2 tys. zdarzeń ratownicy zakwalifikowali jako ciężkie, wymagające leczenia szpitalnego i rehabilitacji – podsumował ratownik Andrzej Marasek.
Tegoroczne ferie zimowe trwały od 13 stycznia do 25 lutego.

"Jeśli porównać z analogicznym okresem ubiegłorocznych ferii, liczba wypadków na stokach utrzymuje się na podobnym poziomie. Warto zaznaczyć, że od początku tego sezonu narciarskiego, czyli od 1 grudnia 2017 r., ratownicy TOPR na stokach narciarskich interweniowali aż 2 141 razy" - poinformował Marasek.

Najczęściej miłośnicy białego szaleństwa podczas wypadków doznawali uszkodzeń rąk i nóg oraz i urazów głowy. Według ratowniczych statystyk, do najczęstszych przyczyn wypadków należy zaliczyć upadki i potknięcia oraz zderzenie z inną osobą.

Czytaj też: Ponad 850 razy interweniowali w tym roku goprowcy w Beskidach

Podczas minionych ferii ratownicy interweniowali także w Tatrach, gdzie podczas całego zimowego wypoczynku obowiązywał II i III stopień zagrożenia lawinowego. Do pomocy turystom w Tatrach TOPR był wzywany 69 razy, w tym 14-krotnie do działań ratowniczych użyto śmigłowca.

"Podczas ferii w Tatrach przeważały wypadki turystyczne, ale ratownicy pomagali też narciarzom, którzy zapuścili się poza wyznaczone trasy. Pomagaliśmy także taternikom. Doszło też do jednego wypadku lawinowego" - relacjonował Marasek.

Podczas zimowego wypoczynku 31 osób uległo w Tatrach wypadkom ciężkim, wymagających dłuższej hospitalizacji. Nie doszło do żadnych wypadków śmiertelnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.