PARTNER PORTALU
  • BGK

Stołeczne place zabaw skontrolowane

  • AW    7 sierpnia 2013 - 11:15

Stołeczni strażnicy miejscy skontrolowali w tym roku 1033 place zabaw. W porównaniu do 2012 roku odnotowano 18-procentowy spadek liczby nieprawidłowości przy jednoczesnym wzroście liczby skontrolowanych miejsc.
Jak informuje stołeczny ratusz, kontrole placów zabaw strażnicy rozpoczęli wiosną. Funkcjonariusze z patroli szkolnych sprawdzali zarówno place miejskie, jak i te należące do prywatnych podmiotów. Jak podkreślają sami strażnicy, nie ma znaczenia kto jest zarządcą, ważne aby plac zabaw był bezpieczny dla dzieci.

Nieprawidłowości stwierdzono w co piątej kontroli. Dotyczyły one uszkodzonych i skorodowanych części elementów zabawowych, niewymienionego piasku, uszkodzonych piaskownic, zniszczonego ogrodzenia oraz ogólnego stanu czystości na terenie placów zabaw.

Po zakończeniu kontroli, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, strażnicy przekazywali zarządcom placów zabaw zalecenia z jednoczesnym wyznaczeniem terminu usunięcia nieprawidłowości. Najczęściej zalecenia dotyczyły naprawy lub wymiany urządzeń zabawowych oraz wymiany piasku w piaskownicy. Znacznie rzadziej zalecano uprzątnięcie terenu.

Po upływie wyznaczonego zarządcom terminu przeprowadzono 201 rekontroli, których celem była ocena wykonania wskazanych przez strażników niezbędnych napraw. Najwięcej rekontroli - ze względu na stwierdzone uchybienia - przeprowadzono m.in. na terenie dzielnic Bielany, Żoliborz, Pragi Południe, Wawra, Rembertowa i Wesołej.  

- Na terenie Pragi Południe, Rembertowa, Wesołej, Wawra, nieprawidłowości stwierdzaliśmy w co trzeciej kontroli. Większość ujawnionych nieprawidłowości związana była, niestety, z dewastacją urządzeń zabawowych - podkreśla insp. Dariusz Galecki z Oddziału Terenowego 7 SM. - Administratorzy placów zabaw bardzo pozytywnie reagowali na nasze uwagi i szybko usuwali zauważone przez nas usterki. Wszyscy wiemy, że chodzi przecież o dobro dzieci.

Podobnie było na Żoliborzu i Bielanach. W trakcie co czwartej kontroli strażnicy mieli zastrzeżenia co do stanu placów zabaw.

- Kontrole były bardzo dokładne, zwracaliśmy uwagę na każdy element, stąd tak duża liczba zauważonych nieprawidłowości i wykonanych rekontroli. Sprawdzaliśmy place zabaw kompleksowo, łącznie z ich otoczeniem. Uwagi dotyczyły głównie niekompletnego wyposażenia, uszkodzonego ogrodzenia, czy braku regulaminu. Wszyscy zarządcy zastosowali się do naszych uwag i usunęli zagrażające bezpieczeństwu dzieci nieprawidłowości - podsumowuje Wojciech Zawistowski Kierownik Referatu Komunalnego 5 Oddziału Terenowego SM.

Liczba skontrolowanych placów zabaw w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła z 1008 do 1033. Choć od lat obserwujemy tendencję do likwidacji placów zabaw, nie można nie zauważyć, że w związku z oddawaniem do użytku nowych osiedli mieszkaniowych, powstaje też więcej nowych, dobrze wyposażonych placów zabaw - zaznacza kierownik Wojciech Zawistowski.

W trakcie tegorocznych kontroli stwierdzono likwidację 69 placów zabaw, zarejestrowano zaś 20 nowych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.