PARTNER PORTALU
  • BGK

Stołeczny magistrat chce odszkodowania za zniszczenie "Tęczy"

  • PAP    7 sierpnia 2014 - 11:50
Stołeczny magistrat chce odszkodowania za zniszczenie "Tęczy"

- Instalacja artystyczna "Tęcza" na warszawskim pl. Zbawiciela, która w czwartek została częściowo spalona, zostanie odbudowana - poinformował stołeczny ratusz. Władze miasta będą domagać się odszkodowania od sprawców podpalenia.
Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb poinformowała, że "Tęcza" zostanie odbudowana ze zgromadzonych wcześniej zapasów sztucznych kwiatów.

Zapewnia, że władze miasta wystąpią o odszkodowanie od osób, które dopuściły się tego chuligańskiego wybryku. Kłąb podkreśliła, że zadziałał wodny system zabezpieczeń, dzięki któremu ogień nie zajął większej części instalacji.

W czwartek rano policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzewanych o podpalenie instalacji. Ogień zauważył strażnik miejski na kamerze monitoringu miejskiego. Na miejsce wezwano straż pożarną, która ugasiła pożar. Spłonęło kilka metrów instalacji.

Czytaj też:  Gronkiewicz-Waltz: "Tęcza" może budzić kontrowersje

Jak powiedział Tomasz Oleszczuk z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji, po analizie monitoringu stworzono rysopisy sprawców i przekazano je do wszystkich policyjnych patroli w centrum miasta.

"Policjanci po kilkunastu minutach zatrzymali dwóch mężczyzny, w wieku 41 i 47 lat, którzy prawdopodobnie podpalili +Tęczę+. Obaj byli pijani. W chwili zatrzymania mieli ponad 2 promile alkoholu we krwi. Teraz trzeźwieją" - powiedział policjant.

Czytaj też:  Akcją pod tęczą: policja aresztowała strażaków

Za uszkodzenie mienia grozi do 5 lat więzienia.

"Tęcza" pojawiła się na pl. Zbawiciela w czerwcu 2012 r. Wcześniej, podczas polskiej prezydencji, zdobiła plac przed Parlamentem Europejskim. Według autorki jej symbolika była pozytywnym wezwaniem do tolerancji, poszanowania godności ludzkiej i prawa do posiadania własnych przekonań i poglądów.

Barwna instalacja ze sztucznych kwiatów w kolorach tęczy została spalona już kilkakrotnie. Ostatnio 11 listopada zeszłego roku przez osoby biorące udział w zorganizowanym przez środowiska narodowe Marszu Niepodległości. Straty Zarząd Oczyszczania Miasta oszacował na 70 tys. zł.

Odnowiona "Tęcza" stanęła ponownie na pl. Zbawiciela 1 maja br. - w 10. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Właściciel instalacji, Instytut Adama Mickiewicza, ma podpisaną umowę z miastem na eksponowanie "Tęczy" na pl. Zbawiciela do końca 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • JodekMordka, 2014-08-07 16:33:37

    Proponuję postawić budkę dla stróżów taką jak kiedyś stały koło ambasad.Ciekawe co by powiedział na to Adam Mickiewicz !!!!!. Znajdźcie inne miejsce i będzie spokój.