PARTNER PORTALU
  • BGK

Stołeczny Przystanek Historia

  • PAP    10 października 2011 - 21:44
Stołeczny Przystanek Historia

"Teatr w PRL-u", "Muzyka w PRL-u" i "Spacerkiem po Warszawie" to propozycje jesiennych cykli organizowanych z myślą o warszawiakach przez stołeczny Przystanek Historia Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej.
We wtorek, 11 października, Przystanek Historia inauguruje cykl "Teatr w PRL-u", który poprowadzi dr Joanna Krakowska z Zakładu Historii i Teorii Teatru Polskiej Akademii Nauk. "Na cały nadchodzący rok zaplanowała ona spotkania dotyczące historii teatru czasu PRL-u. Pierwsze spotkanie będzie takim swoistym wprowadzeniem do tematu, pokazaniem jakie są punkty widzenia, źródła i konteksty sytuacji teatru.

Kolejne seminaria będą poświęcone m.in. teatrowi tzw. drugiego obiegu i teatrowi Erwina Axera, a także fenomenom teatru żydowskiego, teatru telewizji czy kobiet w teatrze" - powiedziała PAP Monika Koszyńska z Przystanku Historia.

"Spacerkiem po Warszawie" to jeden najstarszych cykli organizowanych przez warszawski oddział IPN. Prowadzi go znany varsavianista Jarosław Zieliński. "Seminaria cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród stołecznych przewodników. Najbliższe środowe spotkanie nosi tytuł +Od historyzmu do wczesnego modernizmu - piękno konstrukcji przeciw pięknemu ornamentowi: od połowy XIX w. do 1914 r.+; kolejne będą poświęcone m.in. echom polskiej tradycji w architekturze lat 20., szkole warszawskiej w okresie międzywojennym czy funkcjonalizmowi i konstruktywizmowi lat 1929-39. Opowieści Jarosława Zielińskiego są ilustrowane slajdami oraz fragmentami filmów" - relacjonowała Koszyńska.

"Muzyka w PRL-u" to autorskie seminarium dziennikarza i krytyka muzycznego Marka Wiernika, który co miesiąc zaprasza na spotkania gości i przybliża jakiś fragment historii muzyki popularnej w PRL-u. "Poprzednie seminarium było poświęcone muzycznej cenzurze, najbliższe które odbędzie się w nadchodzący czwartek będzie natomiast opowiadać o złotej erze big-bitu. Każde ze spotkań jest poświęcone innemu tematowi. Mają taką formułę otwartego radia - albo sam prowadzący opowiada o prezentowanych fragmentach filmów i muzyki z okresu PRL-u albo prowadzi rozmowę z zaproszonym gościem. Cieszą się dużym zainteresowaniem" - dodała pracownica Przystanku Historia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • TELEsfor, 2011-10-10 21:59:54

    Jeszcze trochę a będzie to już historia...wszystko przetrzyma