Stołeczny ratusz odtworzy "Sen o Warszawie"

Od przyszłego roku raz w tygodniu, prawdopodobnie w piątki po południu, ze stołecznego ratusza będzie rozbrzmiewał "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. W styczniu 2014 r. przypada 10. rocznica śmierci artysty, w lutym - 75. rocznica jego urodzin.
Stołeczny ratusz odtworzy "Sen o Warszawie"

Informację podaną we wtorek przez media potwierdziła PAP wicedyrektor biura kultury w stołecznym ratuszu Małgorzata Naimska. "Zastanawiamy się, jak to zrobić, żeby postać Niemena miała swój muzyczny pomnik w Warszawie" - powiedziała.

Zastrzegła, że trwa uzgadnianie szczegółów tej sprawy, m.in. z wdową po artyście Małgorzatą Niemen.

Naimska przypomniała, że w styczniu przypada rocznica śmierci artysty, a w lutym - rocznica jego urodzin. "Przygotowujemy się, by na ten czas być gotowymi. Przed końcem roku na pewno będziemy chcieli mieć wszystko załatwione" - powiedziała.

Dodała, że to rodzina Niemena życzyłaby sobie, by "Sen o Warszawie" rozbrzmiewał w każdy piątek ok. godz. 16 jako zapowiedź weekendu. Utwór nagra kwartet lub kwintet smyczkowy.

O sprawę we wtorek dziennikarze pytali prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz. "To jest piosenka, która bardzo kojarzy się z Warszawą, jest współczesna i bardzo piękna. Chcieliśmy móc jej używać i w końcu będziemy mogli" - powiedziała.

Niemen był autorem muzyki i wykonawcą "Snu o Warszawie"; autorem tekstu jest Marek Gaszyński.

W kwietniu 2009 r. Rada Warszawy przyjęła stanowisko w sprawie ustanowienia tego utworu "symbolem muzycznym" miasta.

"Trudno o piękniejsze słowa, które lepiej oddadzą emocje jakie w nas, mieszkańcach Warszawy, rodzą się na myśl o naszym Mieście. O Warszawie, w której się rodzimy, dorastamy, pracujemy, przeżywamy miłość, zawieramy przyjaźnie, w której czasem się smucimy, a czasem pełni szczęścia unosimy się ponad Jej chodnikami" - napisali wówczas radni.

W stanowisku podkreślili, że "Sen o Warszawie" to "zaproszenie do pokochania naszego Miasta miłością bezinteresowną i czystą za to, że jest piękna, nowoczesna, gościnna i Nieujarzmiona". Do prezydent miasta zwrócili się o stworzenie możliwości prawnych w celu swobodnego używania tego utworu, a do mieszkańców - do jego propagowania i używania podczas wydarzeń związanych z miastem.

"Sen o Warszawie" nie stanie się hymnem (hejnałem) Warszawy. Tym jest melodia grana na trąbce każdego dnia o godz. 11.15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Upamiętnia ona fakt, że o tej godzinie we wrześniu 1939 r., podczas bombardowania stolicy, zatrzymał się zegar na wieży Zamku Królewskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE