PARTNER PORTALU
  • BGK

Stołeczny ratusz odtworzy "Sen o Warszawie"

  • PAP    5 listopada 2013 - 17:46
Stołeczny ratusz odtworzy "Sen o Warszawie"

Od przyszłego roku raz w tygodniu, prawdopodobnie w piątki po południu, ze stołecznego ratusza będzie rozbrzmiewał "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. W styczniu 2014 r. przypada 10. rocznica śmierci artysty, w lutym - 75. rocznica jego urodzin.
Informację podaną we wtorek przez media potwierdziła PAP wicedyrektor biura kultury w stołecznym ratuszu Małgorzata Naimska. "Zastanawiamy się, jak to zrobić, żeby postać Niemena miała swój muzyczny pomnik w Warszawie" - powiedziała.

Zastrzegła, że trwa uzgadnianie szczegółów tej sprawy, m.in. z wdową po artyście Małgorzatą Niemen.

Naimska przypomniała, że w styczniu przypada rocznica śmierci artysty, a w lutym - rocznica jego urodzin. "Przygotowujemy się, by na ten czas być gotowymi. Przed końcem roku na pewno będziemy chcieli mieć wszystko załatwione" - powiedziała.

Dodała, że to rodzina Niemena życzyłaby sobie, by "Sen o Warszawie" rozbrzmiewał w każdy piątek ok. godz. 16 jako zapowiedź weekendu. Utwór nagra kwartet lub kwintet smyczkowy.

O sprawę we wtorek dziennikarze pytali prezydent miasta Hannę Gronkiewicz-Waltz. "To jest piosenka, która bardzo kojarzy się z Warszawą, jest współczesna i bardzo piękna. Chcieliśmy móc jej używać i w końcu będziemy mogli" - powiedziała.

Niemen był autorem muzyki i wykonawcą "Snu o Warszawie"; autorem tekstu jest Marek Gaszyński.

W kwietniu 2009 r. Rada Warszawy przyjęła stanowisko w sprawie ustanowienia tego utworu "symbolem muzycznym" miasta.

"Trudno o piękniejsze słowa, które lepiej oddadzą emocje jakie w nas, mieszkańcach Warszawy, rodzą się na myśl o naszym Mieście. O Warszawie, w której się rodzimy, dorastamy, pracujemy, przeżywamy miłość, zawieramy przyjaźnie, w której czasem się smucimy, a czasem pełni szczęścia unosimy się ponad Jej chodnikami" - napisali wówczas radni.

W stanowisku podkreślili, że "Sen o Warszawie" to "zaproszenie do pokochania naszego Miasta miłością bezinteresowną i czystą za to, że jest piękna, nowoczesna, gościnna i Nieujarzmiona". Do prezydent miasta zwrócili się o stworzenie możliwości prawnych w celu swobodnego używania tego utworu, a do mieszkańców - do jego propagowania i używania podczas wydarzeń związanych z miastem.

"Sen o Warszawie" nie stanie się hymnem (hejnałem) Warszawy. Tym jest melodia grana na trąbce każdego dnia o godz. 11.15 z wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Upamiętnia ona fakt, że o tej godzinie we wrześniu 1939 r., podczas bombardowania stolicy, zatrzymał się zegar na wieży Zamku Królewskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.