PARTNER PORTALU
  • BGK

Stolica zostanie bez własnego lotniska

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    25 czerwca 2010 - 07:00
Stolica zostanie bez własnego lotniska

Wraca pomysł budowy nowego centralnego portu lotniczego. Gdyby powstał, rangę bytu straciłoby m.in. Okęcie. Ale to dość odległa przyszłość.
Istnieje duże niebezpieczeństwo, że w najbliższych latach Okęcie, nawet wsparte dopiero budowanym Modlinem, nie podoła obsłudze wzrastającego ruchu. Oba mają ograniczone możliwości rozbudowy. Okęcie ogranicza położenie w mieście i z tego powodu samoloty nie mogą lądować tu nocą, a Modlin leży w strefie Natura 2000. Dlatego resort infrastruktury zlecił konsorcjum firm doradczych opracowanie raportu na ten temat. Kilkanaście milionów złotych na jego przygotowanie wyłożyła Unia Europejska – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Firmy doradcze zalecają budowę nowego centralnego portu lotniczego, najlepiej między Łodzią a Warszawą. Na tym obszarze mieszka  3,5 mln osób. Co więcej, w przyszłości Łódź i Warszawa być może będą też tworzyć tzw. duopolis połączone szybką koleją i autostradą. Według ekspertów projekt jest na tyle ciekawy, że spotka się z zainteresowaniem prywatnych inwestorów i może być zrealizowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Kiedy rząd ostatecznie wskaże miejsce pod nowe lotnisko i czy w ogóle do tego dojdzie, nie wiadomo. Niektórzy eksperci uważają, że na realizację projektu jest już za późno. W Berlinie kończy się budowa Berlin Brandenburg International. Lotnisko ruszy najpewniej w 2011 r. obsłuży ponad 40 mln pasażerów rocznie – cztery razy więcej niż teraz Okęcie.

Autorzy raportu sądzą inaczej. Według nich nawet potężny Berlin nie odbierze pasażerów nowemu portowi, ale pod warunkiem że zamknięte zostanie Okęcie, a nawet Modlin. Ten warunek nie dziwi. W Berlinie wraz ze startem nowego portu przestaną działać dwa inne: Tegel i Schönefeld – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ib., 2010-06-25 12:24:07

    znowu ktoś czegoś nie doczytał, bo Berlin Brandenburg, to rozbudowany Schoenefeld: The future lies in Schoenefeld Over the next few years, Schoenefeld Airport will expand to become Berlin Brandenburg International (BBI), the new airport for the German capital. (to cytat z oficjalnej strony i...nternetowej)  rozwiń