PARTNER PORTALU
  • BGK

Strategia dla Polski Zachodniej

  • KB    2 kwietnia 2010 - 10:05
Strategia dla Polski Zachodniej

Marszałków województw dolnośląskiego i zachodniopomorskiego gościł wczoraj (1. kwietnia) marszałek województwa lubuskiego, Marcin Jabłoński. W sprawach unijnych funduszy, województwa chcą mówić jednym głosem.
Realizacja szybkich połączeń transportowych z Warszawą, postulat rozwoju sieci miast, poprawa powiązań komunikacyjnych Polski z Czechami, inicjatywa korytarza transportowego CETC i Partnerstwo Odry – to główne założenia strategii dla Polski Zachodniej. Marszałkowie województw dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego rozmawiali w Zielonej Górze na temat opracowania wspólnej koncepcji rozwoju dla swoich regionów.

Strategia dla Polski Zachodniej ma być przygotowana na wzór Programu Rozwoju Polski Wschodniej 2007-2013.

Program dla pogranicza zachodniego ma być opracowana w współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, tak aby stanowisko „ściany zachodniej” było uwzględnione w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego (KSRR), nad którą pracuje ministerstwo.  Potrzeba opracowania planu dla Polski Zachodniej wynika m.in. z dysproporcji w rozwoju gospodarczym pomiędzy województwami przygranicznymi a sąsiednimi regionami, które ograniczają potencjał gospodarczy polskich województw.

- Warto połączyć siły i podjąć wspólne działania – powiedział na konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński. Zapewnił, że do rozmów o strategii zostanie również zaproszony marszałek województwa wielkopolskiego. Marcin Jabłoński wyraził nadzieję na kolejne spotkanie z marszałkami, które ma odbyć się w maju br. we Wrocławiu. Finalne rozmowy planowane są z kolei w październiku, a ma w nich uczestniczyć również strona niemiecka.

- Efektem naszych wspólnych działań ma być program operacyjny dla zachodniej polski – powiedział marszałek woj. dolnośląskiego. Marek Łapiński podkreślał również znaczenie inicjatywy Partnerstwo dla Odry, czyli współpracy polskich i niemieckich regionów przygranicznych. O nowych możliwościach sięgnięcia po środki unijne mówił z kolei marszałek woj. zachodniopomorskiego Władysław Husejko. – Zanim dojdzie do podpisania dokumentu, chcemy otrzymać wsparcie sejmików naszych regionów – dodał.

Marszałkowie zachodnich województw rozmawiali także o funkcjonowaniu kolei regionalnych i problemach ich dotykających. Zobowiązali się do podjęcia wszelkich działań zmierzających do poprawy sytuacji w tym temacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Obywatel Zachodniopomorskiego, 2010-04-02 13:34:38

    Trzeba przyznać, że to bardzo dobra i ambitna inicjatywa. Obecnie w Polsce tylko 5 województw tzw. ściany wschodniej wszem i wobec gada, że są poszkodowani: cywilizacyjnie, historycznie, że nikt nie chce u nich inwestować, że nie mają dróg i cała reszta głupiej gadaniny. A Warszawa i rząd daje się... na to nabrać. Prosty przykład: co z tego, że 5 wschodnich województw ma dodatkowe pieniądze z PO Rozwój Polski Wschodniej skoro w wykorzystywaniu swych własnych Regionalnych Programów Operacyjnych jak jeden mąż - wszystkie! grzeją ostatnie miejsca. Mają deszcz pieniędzy a nie potrafią ich wykorzystać! Województwa zachodnie też mają swe pilne i na dodatek ważne dla całego kraju potrzeby: - rozwój infrastruktury drogowej z centralna Polską i Warszawą, - rozbudowa i modernizacja szlaków kolejowych - bo obecny rząd Donka jakoś zapomniał, że oprócz autostrad są jeszcze koleje i inne rodzaje transportu, - rozwój połączeń transportowych z Czechami i południem Europy do Bałtyku - i tu znów rząd Donka odwraca się plecami do Bałtyku - gospodarkę morską traktuje jako zbędny balast a nie jako szansę na grube pieniądze dla Rzeczypospolitej, - program rozwoju i aktywizacji gospodarczej dla małych miasteczek i całej rzeszy wsi popegeerowskich które ,,mądry Balcerowicz" skazał na nędzę swym liberalizmem za jednym zamachem, - po za tym nasze województwa zachodnie jako nieliczne w kraju interesują się koleją i inwestują w transport kolejowy. Marszałkowie, sejmiki i obywatele zachodnich województw łączcie się! Wspólnymi siłami mamy szansę na specjalny Program Operacyjny w nowej europejskiej perspektywie finansowej. Wierzę w to!  rozwiń