PARTNER PORTALU
  • BGK

Strategia rozwoju pomoże wykorzystać potencjał Bieszczad

  • Propertynews.pl/gazeta.pl    11 maja 2015 - 13:56
Strategia rozwoju pomoże wykorzystać potencjał Bieszczad

Większość programów krajowych i regionalnych nie uwzględnia specyfiki tego obszaru, w efekcie leżące tu gminy nie są w stanie spełnić kryteriów stawianych w tych programach (fot. pixabay)

Zgodnie ze strategią rozwoju Bieszczad największą szansą dla regionu ma być rozwój turystyki, zwłaszcza nieznanej tu prawie wcale turystyki biznesowej, spa & wellness i uzdrowiskowej.
Autorzy dokumentu wychodzą z założenia, że Bieszczady należą do najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych kraju. Mają warunki dla rozwoju różnych form turystyki, ale dotąd nikt tego w pełni nie wykorzystał. Głównym powodem ma być skrajnie niski poziom zaludnienia tych terenów, a także górzysty teren, co podnosi koszty wszystkich prowadzonych tu inwestycji. Dodatkowo większość programów krajowych i regionalnych nie uwzględnia specyfiki tego obszaru, w efekcie leżące tu gminy nie są w stanie spełnić kryteriów stawianych w tych programach. Sytuację utrudnia dodatkowo odpływ mieszkańców.

Wszystkie te okoliczności skutkują również wysokim bezrobociem. Bieszczady nie tylko nie zdobywają inwestorów, ale także łatwo tracą tych, którzy już tu byli.

Część z tych form - zdaniem twórców strategii - jest już rozwinięta (np. turystyka uzdrowiskowa w Polańczyku czy turystyka krajoznawcza na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz w okolicach Zalewu Solińskiego), ale inne wymagają wsparcia, a turystyka biznesowa potrzebuje dopiero podjęcia działań.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Andrzej, 2015-05-12 09:34:37

    Więc mówicie, że głównym powodem nie wykorzystywania potencjału Bieszczad jest ich górzysty charakter :D