PARTNER PORTALU
  • BGK

Strategia rozwoju woj. lubuskiego przyjęta

  • PAP    20 listopada 2012 - 07:15
Strategia rozwoju woj. lubuskiego przyjęta

Radni sejmiku województwa lubuskiego przyjęli w poniedziałek podczas sesji zaktualizowaną Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego do 2020 roku.
To dokument, w którym znajduje się m.in. 25 kluczowych dla regionu inwestycji. Za przyjęciem strategii w poniedziałek podczas sesji w Zielonej Górze zagłosowało 26 radnych, trzech wstrzymało się od głosu.

Marszałek województwa Elżbieta Polak zaznaczyła, że prace nad długoterminową strategią trwały około dwóch lat. Odbywały się m.in. konsultacje społeczne, dzięki którym swoje uwagi do dokumentu zgłosiło ok. 100 podmiotów.

„Chodzi o to, by był to dokument realny i dawał perspektywy na to, by nam się żyło jak najlepiej. Jednym z celów strategii jest region innowacyjny, efektywnie i sprawnie zarządzany" - zaznaczyła Polak.

Dyskusja nad przyjęciem strategii trwała kilka godzin. Emocje wzbudziła szczególnie lista projektów kluczowych do realizacji w regionie. Znalazł się w niej zapis m.in. o rozbudowie ośrodka sportu w Drzonkowie niedaleko Zielonej Góry, do którego zastrzeżenia mieli radni z północnej części województwa, którzy chcieli rozbudowy infrastruktury sportowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Kolejnym dyskutowanym tematem był transport publiczny, ale jak powiedziała marszałek „może być specjalna oś priorytetowa dla Zielonej Góry i Gorzowa". Na liście projektów kluczowych znalazły się też takie inwestycje, jak np. rozwój Lubuskiego Parku Przemysłowo - Technologicznego w Nowym Kisielinie, dokończenie budowy drogi ekspresowej S3 czy budowa mostu w Milsku.

Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego po raz pierwszy przyjęto uchwałą sejmiku województwa lubuskiego w 2000 roku. Była to wtedy pierwsza w kraju strategia regionalna. Dokument zawierał podstawowe wytyczne dla polityki regionalnej samorządu wojewódzkiego, a jego realizacja miała zapewnić trwały i zrównoważony rozwój regionu.

SRWL odegrała istotną rolę przede wszystkim jako instrument w procesie pozyskiwania zewnętrznych środków kierowanych do regionu m.in. z programów przedakcesyjnych i strukturalnych Unii Europejskiej. Strategia stała się podstawą m.in. opracowania Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i innych dokumentów wdrożeniowych w okresie programowania Unii Europejskiej na lata 2007 - 2013.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.